Podręcznik użytkownika SmartVision2

Powrót do indeksu

Kapten

Aplikacja Kapten to system nawigacyjny stworzony przede wszystkim dla osób z dysfunkcjami wzroku. Aplikacja bazuje na globalnym systemie pozycjonowania (GPS), który ułatwia podróż i zwiększa mobilność dzięki bogactwu funkcji, m.in. lokalizacji geograficznej, nawigacji i odkrywania map. Kapten umożliwia ponadto zapisywanie preferowanych punktów, które prowadzą użytkownika do wybranego miejsca. Preferowane punkty noszą nazwę znaczników K. Po pobraniu mapy dane Kapten są przechowywane w pamięci SmartVision2, dzięki czemu można korzystać z aplikacji bez połączenia z internetem.

Zastrzeżenia

Kapten to asystent nawigacji bazujący na systemie pozycjonowania SmartVision2, przeznaczony przede wszystkim dla pieszych. Z aplikacji można jednak korzystać także w samochodzie.

Podczas sesji nawigacyjnej należy przestrzegać ostrzeżeń opisanych w niniejszym dokumencie. Niezależnie od trybu podróży polecenia nawigacyjne wydawane przez aplikację Kapten nie powinny zwalniać użytkowników z obowiązku przestrzegania zasad ruchu drogowego i zachowywania się w sposób odpowiedzialny. Uwaga powinna być skupiona przede wszystkim na otoczeniu. Podczas podróży należy być czujnym i ostrożnym oraz szanować innych uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów, motocyklistów i kierowców samochodów. Wykonując polecenia aplikacji Kapten użytkownicy powinni kierować się zdrowym rozsądkiem, obserwować znaki oraz geometrię chodników i ulic. Jeśli nie jest możliwe podążanie w kierunku wskazywanym przez aplikację Kapten, nawigacja automatycznie przeliczy trasę od nowej pozycji. Warto pamiętać, że aplikacja bazuje na systemie pozycjonowania smartfona. Dokładność pozycjonowania jest uzależniona od siły sygnału GPS, który z kolei jest zależny od otoczenia, sposobu noszenia telefonu oraz od cyfrowych danych kartograficznych. Tak więc firma Kapsys nie gwarantuje, że instrukcje podawane przez system nawigacyjny będą dokładne.

Aplikacja Kapten nie będzie działała do momentu aktywowania funkcji GPS. Po uruchomieniu aplikacja upomni się o włączenie GPS, jeśli funkcja nie będzie aktywna.

Pobieranie map

Domyślnie w urządzeniu SmartVision2 nie są zainstalowane żadne mapy. Żądane mapy należy pobrać korzystając z połączenia internetowego. W celu pobrania mapy żądanego kraju trzeba wybrać ten kraj z listy i wcisnąć przycisk OK. Po zakończeniu pobierania należy ponownie uruchomić aplikację, by zainstalować nowe mapy.

Warto wiedzieć: pobrane mapy zostaną domyślnie zapisane w pamięci wewnętrznej SmartVision2. Lokalizację zapisanych map można zmienić przy pomocy opcji Zarządzanie mapami, znajdującej się w ustawieniach aplikacji.

Tryby nawigacji

Ekran główny aplikacji Kapten oferuje następujące tryby nawigacji:

·         Nawigacja piesza: tryb ten zapewnia najbardziej zoptymalizowaną trasę pieszą

·         Nawigacja samochodowa: tryb ten zapewnia najbardziej zoptymalizowaną trasę samochodową

·         Kardynalne prowadzenie: tryb ten zapewnia wskazówki dotyczące kierunków, odległości i ograniczeń, po których następuje wskazanie czasu, niezależnie od natężenia ruchu.

·         Katalog map: w trybie tym następuje odczytywanie mapy i wirtualne przemieszczanie się między kolejnymi skrzyżowaniami wraz z opisem każdego z nich.

·         Zarządzanie znacznikami K: tryb ten umożliwia tworzenie, edycję i usuwanie znaczników K.

·         Trasa piesza: tryb ten umożliwia nagranie trasy oraz jej późniejsze odtworzenie.

·         Nawigacja swobodna: tryb ten umożliwia swobodną nawigację, udostępniając opis otoczenia w czasie rzeczywistym.

Nawigacja piesza i samochodowa

Bez względu na wybrany tryb nawigacji należy wybrać cel podróży, korzystając z wymienionych poniżej sugestii:

·       Przejdź do elementu Nowy adres: ustawienie to podaje wskazówki dotyczące określonego adresu. Dostępne są tu dwie opcje wprowadzania danych:

o   Wprowadzanie głosowe: opcja ta umożliwia wprowadzenie adresu przy pomocy funkcji rozpoznawania mowy. By włączyć ten tryb i wprowadzić adres, na ekranie wprowadzania adresu trzeba wcisnąć przycisk sterowania głosem. Kapten wyświetli wówczas pasujące do wypowiadanych zapytań sugestie, spośród których należy wybrać tę żądaną. Po dokonaniu wyboru rozpocznie się sesja nawigacyjna do żądanego celu.

o   Wprowadzanie przy użyciu klawiatury: umożliwia wprowadzenie adresu za pomocą klawiatury SmartVision2 w następującej kolejności: kraj, miasto, ulica, numer domu. Po wprowadzeniu różnych pól adresu docelowego, by go zatwierdzić, należy wcisnąć przycisk OK. W razie potrzeby można użyć centralnej konsoli nawigacyjnej SmartVision2, aby przewinąć listę sugestii zgodnych z żądaniem. Po wybraniu jednej z nich sesja nawigacji uruchomi się automatycznie.

·        Przejdź do Nowy adres według kodu pocztowego: w tym przypadku należy wybrać miasto docelowe, wprowadzić kod pocztowy, nazwę ulicy i numer domu.

·        Przejdź do Ostatnie punkty docelowe: w tym przypadku należy wybrać adres docelowy z listy Wybierz spośród ostatnich punktów docelowych. Można też usunąć listę Ostatnich punktów docelowych, co zostało opisane w sekcji Parametry.

·        Przejdź do znacznika K: w tym przypadku należy wybrać kategorię, a następnie znacznik K, do którego zamierzamy przejść. Więcej informacji o znacznikach K znajduje się w rozdziale Znacznik K.

·        Przejdź do POI: opcja ta umożliwia wybranie adresu POI:

o   według kategorii w pobliżu aktualnej pozycji

o   według kategorii w pobliżu aktualnego adresu

o   według nazwy blisko określonego adresu

·      Przygotuj plan podróży: w tym przypadku należy wybrać adres startowy i adres docelowy, a Kapten przeliczy i wyznaczy najlepszą trasę dla wybranego trybu nawigacji. Obliczona trasa zostanie opisana jako książka drogowa. Należy się po niej poruszać przy pomocy konsoli nawigacyjnej i słuchać instrukcji nawigacyjnych dotyczących podróży.

Podczas nawigacji

Instrukcje są wyświetlane i oznajmiane w trakcie trwania podróży. Podczas nawigacji dostępne są też dodatkowe szczegóły związane z podróżą po naciśnięciu następujących klawiszy na klawiaturze:

·        Klawisz 1: Gdzie jestem?

·        Klawisz 2: Ostatnia instrukcja

·        Klawisz 3: Następna instrukcja

·        Klawisz 4: Bieżąca prędkość

·        Klawisz 5: Ograniczenie prędkości

·        Klawisz 6: Pozostała odległość

·        Klawisz 7: POI

·        Klawisz 8: Włącz / wyłącz nawigację swobodną

·        Klawisz 9: Sygnał GPS

Następujace opcje dodatkowe są dostępne po wciśnięciu przycisku Menu:

·         Następna instrukcja: podaje następną instrukcję nawigacyjną

·         Ostatnia instrukcja: powtarza poprzednią instrukcję nawigacyjną

·         Bieżący cel: podaje aktualne miejsce docelowe

·         Czas przybycia: podaje czas przybycia

·         Aktualny tryb nawigacji: umożliwia korzystanie z aktualnie używanego trybu nawigacji

·         Przełącz do Trybu pieszego: przełącza do trybu nawigacji pieszej bez konieczności ponownego podawania adresu miejsca

·         Przełącz na Tryb samochodowy: przełącza do nawigacji samochodowej bez ponownego wpisywania adresu docelowego

·         Roadbook: aktywuje książkę drogową podczas nawigacji

·         Zatrzymaj nawigację: zatrzymuje bieżącą sesję nawigacji

·         Ustawienia: aktywuje menu ustawień

·         Znaczniki K: aktywuje menu znaczników K

·         Sygnał GPS: pokazuje siłę sygnału GPS

·         Gdzie jestem: podaje bieżącą pozycję

·         Bieżąca pozycja: podaje informacje o współrzędnych geograficznych w stopniach, minutach i sekundach, zaś wysokość w metrach

·         Aktywuj nawigację swobodną: udostępnia tryb swobodnej nawigacji

·         Zatrzymaj swobodną nawigację: zatrzymuje tryb swobodnej nawigacji

·         Limit prędkości: określa limit prędkości dopuszczony na drodze

·         Aktualna prędkość: podaje aktualną prędkość

·         POI w pobliżu: wskazuje POI dowolnej kategorii wokół aktualnej pozycji

·         Znaczniki K w pobliżu: wskazuje znaczniki K wokół aktualnej pozycji

Bezpośrednie prowadzenie:

Tryb Bezpośrednie prowadzenie dostarcza informacji w czasie rzeczywistym o odległości i kierunku do punktu docelowego. Dane w tym trybie obejmują skalkulowaną, najkrótszą odległość między dwoma punktami, nie uwzględniającą sieci dróg. Ten tryb nawigacji jest szczególnie przydatny do osiągnięcia punktu docelowego w drodze lub poza nią.

Uwaga: dostarczane w tym trybie informacje mają wyłącznie charakter poglądowy i nie uwzględniają topografii ani potencjalnych przeszkód w rodzaju rzek, mostów lub innych zagrożeń, na jakie mogą napotkać użytkownicy. Kapsys nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody bezpośrednie lub pośrednie wynikające z użycia tego trybu.

Tryb Bezpośrednie prowadzenie dostarcza następujących informacji:

·        Orientacja według kierunków geograficznych od punktu docelowego do aktualnej pozycji, tj. północna, północno- wschodnia, wschodnia, południowo-wschodnia, południowa, południowo-zachodnia, zachodnia i północno-zachodnia

·        Odległość od aktualnej pozycji do punktu docelowego, w metrach lub kilometrach

·        Kierunek, jaki należy obrać, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Informacja ta jest wyrażana w godzinach przy użyciu formatu pozycji zegara, od 1 do 12 godzin, w oparciu o ostatni znany kierunek.

Gdy tryb Bezpośrednie prowadzenie jest włączony, najkrótsza odległość do punktu docelowego oraz informacje o kierunku poruszania się podawane są w regularnych odstępach czasu.

Uwaga: aplikacja Kapten może dokładnie skalkulować kierunek tylko wtedy, gdy użytkownik jest w ruchu. Kiedy użytkownik pozostaje w jednym miejscu, Kapten podaje ostatni kierunek. Gdy aplikacja nie jest w stanie dostarczyć wiarygodnych informacji na temat kierunku, w którym należy podążać, aplikacja dodatkowo wyśle ​​komunikat Brak informacji o kierunku. Oto przykład komunikatów trybu Bezpośrednie prowadzenie: punkt docelowy, północny-zachód na 250 metrach, proszę skręcić w prawo: punkt docelowy znajduje się 250 metrów w kierunku północno-zachodnim, należy skręcić w prawo.

Warto zwrócić uwagę, że tryb Bezpośrednie prowadzenie nie wyłącza się automatycznie po dotarciu do miejsca docelowego; należy wcisnąć przycisk Wstecz, by go zatrzymać.

Warto wiedzieć: W ustawieniach trybu Bezpośrednie prowadzenie (patrz ustawienia) można określić częstotliwość automatycznego powtarzania komunikatów, jak też ustawić włączanie lub wyłączanie trybu Bezpośrednie prowadzenie po zakończeniu nawigacji.

Eksplorowanie mapy

Funkcja ta pozwala odczytywać mapę i wirtualnie przechodzić od jednego skrzyżowania do następnego, na podstawie podawanego, szczegółowego opisu każdego skrzyżowania.

Wybieranie adresu początkowego z poniższych opcji:

·        Aktualna pozycja rozpoczyna czytanie mapy od aktualnej pozycji

·        Nowy adres: rozpoczyna czytanie mapy od nowego adresu

·        Nowy adres według kodu pocztowego: rozpoczyna odczytywanie mapy odnowego adresu wprowadzonego jako kod pocztowy

·        Ostatni cel: rozpoczyna odczytywanie mapy od jednego z ostatnio wprowadzonych miejsc docelowych

·        Znacznik K: rozpoczyna odczytywanie mapy od zaznaczonego znacznika K

·        POI: rozpoczyna odczytywanie mapy od wybranego punktu zainteresowania (POI)

Po wybraniu adresu z klawiatury nawigacyjnej należy wybrać kierunek poruszania się i kliknąć OK.

Aplikacja Kapten oznajmi wówczas nazwy ulic następnego skrzyżowania. Za pomocą klawiatury należy ponownie wybrać punkt skrzyżowania i wcisnąć przycisk OK, by potwierdzić kierunek poruszania się.

W ten sposób możliwe będzie eksplorowanie mapy, poruszając się od jednego skrzyżowania do następnego.

Trasa piesza

Funkcja ta umożliwia nagrywanie trasy lub podróży w celu późniejszej nawigacji.
Z poziomu tego ekranu można:

·        Nagrać trasę.

·        Odtworzyć trasę.

·        Odtworzyć trasę.

·        Usunąć trasę.

Nagrywanie trasy
By rozpocząć nagrywanie trasy, należy wybrać Nagraj trasę i wcisnąć przycisk OK.
Od tej chwili pozycja GPS będzie rejestrowana w regularnych odstępach czasu w celu utworzenia trasy.
Należy wcisnąć przycisk Wstecz, by zatrzymać nagrywanie trasy.
Po zakończeniu nagrywania można zmienić nazwę trasy, by łatwiej było ją odnaleźć. Domyślnie nazwa trasy ma następujący format: trasa + data + czas

Warto wiedzieć: nie można nagrywać trasy poza mapą. Jeśli użytkownik wybierze trasę poza mapą, aplikacja Kapten ustawi użytkownika na najbliższej ulicy względem jego aktualnej lokalizacji.
Uwaga: Nagrywanie trasy ma status nawigacji, nie można więc wykonywać innej nawigacji jednocześnie.

Odtwarzanie trasy
Należy w tym celu wybrać Odtwórz trasę, po czym z dostępnych tras wybrać tę, która ma być ponownie odtworzona.
Trasy są posortowane w porządku chronologicznym. Po wybraniu kursu można nim podążać w kierunku zgodnym z zarejestrowaną trasą lub w kierunku przeciwnym.

Edytowanie trasy

Należy w tym celu wybrać Edytuj trasę, po czym z dostępnych tras wybrać tę, której nazwa ma być zmieniona.
Wprowadzić nową nazwę trasy i zatwierdzić zmianę przyciskiem OK.

Usuwanie trasy

Należy w tym celu wybrać Usuń trasę, po czym wybrać tę, która ma być usunięta.

Zarządzanie znacznikami K

Aplikacja Kapten posiada funkcję znacznik K, która umożliwia geotagowanie lokalizacji, czyli zapisywanie pozycji z powiązanymi z nią informacjami.
Znaczniki K są używane głównie jako cel nawigacji. Zbliżanie się do znacznik K może być ponadto oznajmiane w trybie Swobodnej nawigacji.
Znacznik K jest zatem znacznikiem geograficznym, który zawiera następujące elementy:

·         Położenie geograficzne lub adres

·         Notatkę głosową do identyfikacji znacznika K

·         Kategorię

·        Atrybut Ulubione dla szybkiego dostępu do celu nawigacji

Z poziomu tego ekranu można:

·         Utworzyć znacznik K.

·         Modyfikować znacznik K.

·        Usunąć znacznik K.

Tworzenie znacznika K

W tym celu na ekranie Zarządzaj znacznikiem K należy wybrać Utwórz znacznik K, a następnie wybrać pozycję z listy:

·         Aktualna pozycja: umożliwia utworzenie nowego znacznika K z aktualnej pozycji

·         Nowy adres: umożliwia utworzenie nowego znacznika K z wprowadzonego adresu.

·        Współrzędne: umożliwia utworzenie nowego znacznika na podstawie szerokości i długości geograficznej.

Po zdefiniowaniu położenia geograficznego znacznika K można nadać mu nazwę. Domyślnie adres znacznika K jest używany jako nazwa. Po ustawieniu nazwy znacznika K należy nacisnąć przycisk OK, by potwierdzić wpis i przejść do następnego kroku.
By powiązać znacznik K z kategorią, można skorzystać z listy różnych kategorii znacznika K:

·         Ulubione

·         Kontakt

·         Hotel i restauracja

·         Transport

·         Zdrowie

·         Usługi

·         Zakupy

·         Czas wolny

·         Turystyka

·         Sport

·         Auto - Moto

·        Różnorodne

Modyfikowanie znacznika K

W tym celu z ekranu Zarządzaj znacznikiem K należy wybrać Edytuj znacznik K, a następnie kategorię znacznika K, która ma być zmieniona.
Po wybraniu znacznika K można zmienić kategorię lub zmienić nazwę znacznika K.
Należy wybrać opcję i wprowadzić niezbędne zmiany, postępując zgodnie z sugerowanymi krokami.

Usuwanie znacznika K

W tym celu z ekranu Zarządzaj znacznikiem K należy wybrać Usuń znacznik K, a następnie kategorię znacznika K, która ma być usunięta.

Swobodna nawigacja

Tryb ten pozwala uzyskać opis otoczenia w czasie rzeczywistym. Po włączeniu tej funkcji aplikacja Kapten oznajmi ulicę, na której znajduje się użytkownik i opis następnego skrzyżowania.
Po dotarciu do skrzyżowania aplikacja Kapten opisze je, podając nazwy ulic tworzących skrzyżowanie, zaś po minięciu skrzyżowania oznajmiona zostanie następna ulica, do której zmierza użytkownik.
Domyślnie swobodna nawigacja jest aktywowana automatycznie przy każdym uruchomieniu nawigacji. Można jednak aktywować lub dezaktywować ją na ekranie głównym aplikacji Kapten lub naciskając przycisk Menu.
Swobodną nawigację można ustawiać, by np.:

·        Oznajmiała przydatne adresy ze znacznikiem K w sąsiedztwie

·        Automatycznie powtarzała swobodne komunikaty nawigacyjne

Więcej informacji na ten temat znajduje się w sekcji Ustawienia aplikacji Kapten.

Ustawienia

W sekcji tej opisano, w jaki sposób skonfigurować aplikację Kapten. Aby uzyskać dostęp do opcji, należy wcisnąć przycisk Menu i wybrać element Ustawienia.

Różne parametry aplikacji Kapten zostały pogrupowane w kategorie:

·        Systemowe: umożliwia modyfikowanie parametrów systemu

·        Mapy: umożliwia pobieranie i aktualizację map

·        Nawigacja piesza: umożliwia zmianę parametrów związanych z trybem nawigacji pieszej

·        Nawigacja samochodowa: umożliwia zmianę ustawień związanych z trybem nawigacji samochodowej

·        Nawigacja swobodna: umożliwia zmianę ustawień związanych z trybem nawigacji swobodnej

·       Nawigacja swobodna: umożliwia zmianę ustawień związanych z trybem nawigacji swobodnej

Ustawienia menu System

·         Jednostki miary: określa jednostki odległości i prędkości używane w instrukcjach nawigacji (metrycznych oraz imperialnych)

·         Usuń ostatnie cele: czyści adresy wybrane z listy poprzednich podróży

·        Przywróć ustawienia domyślne: przywraca ustawienia domyślne aplikacji Kapten.

Ustawienia menu Mapy

·         Pobierz mapy: umożliwia pobranie nowych map dla aplikacji Kapten

·         Aktualizuj mapy: umożliwia aktualizację preinstalowanych map

·        Miejsce przechowywania: pozwala modyfikować lokalizację przechowywania map (pamięć wewnętrzna lub karta SD)

Ustawienia menu Nawigacja piesza

·         Automatyczne powtarzanie instrukcji: definiuje upływ czasu pomiędzy komunikatami nawigacyjnymi (brak, 1, 3, 5 lub 10 minut)

·        Wskazanie godziny: włącza lub wyłącza wskazanie godziny w instrukcjach dotyczących manewrów

Ustawienia menu Nawigacja samochodowa

·         Parametr obliczania trasy: określa kryteria wykorzystywane do obliczania trasy (najszybsza, najkrótsza)

·         Włącz autostrady: określa obliczanie trasy z autostradami lub bez nich

·         Zezwalaj na drogi płatne: określa obliczanie trasy z drogami płatnymi lub bez nich

·        Automatyczne powtarzanie instrukcji: określa czas pomiędzy odtwarzaniem komunikatów nawigacyjnych (brak, 1, 3, 5 lub 10 minut)

Ustawienia menu Swobodna nawigacja

·         Oznajmianie POI: wybiera i wyświetla kategorię POI, która zostanie oznajmiona, gdy użytkownik zbliży się do takiego punktu.

·         Oznajmianie znaczników K: wybiera i wyświetla różne kategorie znaczników K, które zostaną oznajmione, gdy użytkownik znajdzie się w pobliżu określonych lokalizacji.

·         Typ oznajmiania: określa tryb oznajmiania POI lub znaczników K, gdy jedno z nich znajduje się w pobliżu (brak powiadomienia, alert dźwiękowy lub komunikat głosowy)

·         Informacje o kierunku kardynalnym włącza lub wyłącza główne komunikaty o kierunku aktualnej drogi

·        Automatyczne powtarzanie instrukcji: określa czas pomiędzy odtwarzaniem komunikatów pieszej nawigacji (brak, 1, 3, 5 lub 10 minut)

Ustawienia menu Bezpośrednie prowadzenie

·         Automatyczne powtarzanie instrukcji: określa czas pomiędzy odtwarzaniem komunikatów nawigacyjnych bezpośredniego prowadzenia (brak, 1, 3, 5 lub 10 minut)

·        Bezpośrednie prowadzenie po osiągnięciu celu: włącza lub wyłącza automatyczne przełączanie na Bezpośrednie prowadzenie po zakończeniu sesji nawigacji pieszej lub samochodowej.

Koniec dokumentu – Powrót do indeksu