Program Focus Scratchpad umożliwia tworzenie i zapisywanie notatek na zamontowanej karcie pamięci micro SD. Na przykład, musisz zanotować jakąś informację, taką jak numer telefonu lub adres email, ale nie masz w tym momencie dostępu do swojego komputera lub urządzenia przenośnego. Możesz też otwierać i czytać pliki brajlowskie (BRF) i tekstowe (TXT).
Scratchpad oferuje bardzo podstawowe funkcje edycji i nawigacji po plikach włączając w to wycinanie, kopiowanie i wklejanie. Używanie notatnika Scratchpad nie wymaga aktywnego połączenia USB lub Bluetooth. Notatki są pisane przy pomocy klawiatury typu Perkins monitora Focus i mogą być wprowadzane w postaci zwykłego tekstu lub skrótów brajlowskich. Jeśli Focus jest aktualnie połączony z komputerem lub innym urządzeniem, to można też wyeksportować zawartość utworzonego pliku do pola edycji aktualnie otwartej aplikacji.
Uwaga: Gniazdo kart pamięci micro SD znajduje się na lewej ścianie monitora, bezpośrednio przed przyciskiem zasilania.
Aby uruchomić Scratchpad, wciśnij Menu+N (PUNKTY 1-3-4-5). Zostaniesz przeniesiony do nowego pliku, w którym natychmiast możesz zacząć wpisywać treść. Wciśnięcie Menu+B (PUNKTY 1-2) przeniesie Scratchpad na drugi plan i wznowi aktualnie aktywne połączenie USB lub Bluetooth lub wyświetli wiadomość o stanie monitora Focus. Ponowne wciśnięcie Menu+N przełączy Cię z powrotem do aktualnie otwartego pliku w Scratchpad.
Wciśnięcie Prawego Shift+H (PUNKTY 1-2-5) otworzy plik pomocy Scratchpad. Gdy zakończysz przeglądanie pomocy, wciśnij AKORD Z (AKORD PUNKTÓW 1-3-5-6), by ją zamknąć i powrócić do aktualnie otwartego pliku.
Wciśnięcie przycisku Menu otwiera w Scratchpad menu zawierające opcje zarządzania plikami, edycji i eksportu. Do przechodzenia po elementach menu używamy Belek lub AKORDU PUNKTU 1 lub PUNKTU 4, a do otwierania podmenu lub wyboru elementu wciskamy PUNKT 8 lub przycisk Przywoływania kursora. Do przechodzenia na początek lub na koniec menu używamy AKORDU PUNKTÓW 1-2-3 oraz AKORDU PUNKTÓW 4-5-6. Wciśnięcie AKORDU Z (PUNKTÓW 1-3-5-6) zamyka menu i powraca do pliku. Większość opcji menu oferuje też skróty klawiszowe, które są opisane w poniższych sekcjach.
Aby całkowicie zamknąć Scratchpad, wciśnij Prawy Shift+X (PUNKTY 1-3-4-6).
Przyciski nawigacyjne na obu końcach wyświetlacza pozwalają przemieszczać się po plikach o linię, akapit lub długość wyświetlacza w przód i w tył. Do wyboru trybu nawigacji , wciskamy przycisk Trybu nawigacji znajdujący się nad każdym z Przycisków nawigacji.
Nowy plik jest tworzony automatycznie za każdym razem, gdy otworzysz Scratchpad. Jeśli trzeba, możesz też utworzyć nowy pusty plik, wciskając Prawy Shift+N (PUNKTY 1-3-4-5). Alternatywnie, możesz wcisnąć przycisk Menu, wybrać Plik, a następnie wybrać Nowy. Jeśli aktualnie otwarty plik nie jest jeszcze zapisany, to zostaniesz zapytany o chęć zapisania swojej pracy. Wciśnij T (PUNKTY 2-3-4-5), by zapisać bieżący plik lub wciśnij N (PUNKTY 1-3-4-5), by odrzucić wykonane zmiany.
W notatniku Scratchpad możesz tworzyć pliki o wielkości do 32 kilobajtów. Jeśli będziesz wpisywał tekst i osiągniesz ten limit, otrzymasz komunikat, że plik jest pełny. W takim przypadku, możesz albo skasować niepotrzebną treść, albo zapisać bieżący plik i utworzyć nowy.
Uwaga: Pliki, które zamierzasz zapisać jako TXT powinny być pisane przy użyciu brajla komputerowego, a nie przy użyciu brajla literackiego lub skrótów brajlowskich. Zapewni to poprawne wyświetlanie plików, gdy zostaną otwarte na Twoim komputerze.
Gdy będziesz zapisywał plik po raz pierwszy, wciśnij PRAWY Shift+A. Alternatywnie, możesz wcisnąć przycisk Menu, wybrać Plik, a następnie wybrać Zapisz jako.
Zostaniesz najpierw zapytany, czy chcesz zapisać używając formatu TXT. Wciśnij T (PUNKTY 2-3-4-5), by zapisać plik z rozszerzeniem TXT, albo N (PUNKTY 1-3- 4-5), by zapisać plik z rozszerzeniem FNZ. Po wybraniu formatu pliku, wpisz jego nazwę, a następnie wciśnij PUNKT 8.
Uwaga: Pliki zapisane jako TXT mogą być otwierane i modyfikowane na PC przy użyciu dowolnej aplikacji do edycji tekstu, na przykład Notatnika Windows. Pliki FNZ mogą być czytane i edytowane tylko w notatniku Scratchpad. Jednakże, zawartość plików FNZ może być eksportowana do dowolnej otwartej aplikacji do edycji tekstu przez aktywne połączenie USB lub Bluetooth.
Jeśli plik, z którym pracujesz posiada już nazwę, to wciśnij Prawy Shift+S (PUNKTY 2-3-4), by zapisać swoje ostatnie zmiany. Alternatywnie, możesz wcisnąć przycisk Menu, wybrać Plik, a następnie wybrać Zapisz.
Pliki utworzone w Scratchpad są automatycznie zapisywane na karcie Micro SD w folderze o nazwie Notes.
Scratchpad pozwala otwierać i czytać bezpośrednio na Twoim monitorze Focus pliki brajlowskie, które mają rozszerzenie BRF i są pozyskiwane z różnych serwisów, takich jak BARD lub National Braille Press. Możesz też otwierać i czytać zwykłe pliki tekstowe, które mają rozszerzenie TXT, albo kopiować pliki tekstowe utworzone w Scratchpad na Twój PC.
Uwaga: Pliki TXT muszą być zapisywane w formacie UTF-8, by mogły być otwierane poprawnie w Scratchpad. Wiele aplikacji do edycji tekstu łącznie z Notatnikiem Windows oferuje możliwość zapisywania jako UTF-8.
Aby skonfigurować Focus do kopiowania plików na i z karty Micro SD, upewnij się, że urządzenie jest wyłączone, a następnie wciśnij i przytrzymaj Lewy przycisk przewijania przy jednoczesnym włączeniu monitora. Używając dostarczonego kabla USB, podłącz Focus do swojego komputera, a monitor zostanie rozpoznany jako wymienny napęd USB.
Uwaga: Jeśli używasz czytnika ekranu takiego jak JAWS za pomocą USB, zalecane jest włączenie mowy albo użycie połączenia Bluetooth, ponieważ brajl nie będzie aktualnie działał za pośrednictwem USB, gdy Focus jest używany jako urządzenie magazynujące. W tym trybie, nie będziesz mógł też korzystać z programu Scratchpad.
Aby przesłać pliki BRF i TXT na kartę Micro SD:
Aby przesłać pliki TXT utworzone w Scratchpad:
Po zakończeniu przesyłania plików, wciśnij na swoim komputerze klawisz APLIKACJI, gdy fokus znajduje się na napędzie USB i wybierz Wysuń. Wyłącz i włącz Focus a natychmiast będziesz mógł ponownie korzystać z programu Scratchpad oraz używać monitora z czytnikiem ekranu przez USB.
Aby otworzyć zapisany plik, wciśnij Prawy Shift+O. Użyj Belek lub AKORDU PUNKTU 1 lub PUNKTU 4, by przejść do folderu zawierającego plik który chcesz otworzyć i wciśnij PUNKT 8. Gdy folder zostanie otwarty, użyj Belek lub AKORDU PUNKTU 1 lub PUNKTU 4 do wyboru pliku z listy i wciśnij PUNKT 8. Plik się otworzy, a kursor powróci do ostatniej lokalizacji, w której był w chwili zamykania. Zwróć uwagę, że pliki tworzone bezpośrednio w Scratchpad są zawsze zapisywane w folderze Notes.
Alternatywnie, możesz wcisnąć przycisk Menu, wybrać Plik, a następnie wybrać Otwórz.
Uwaga: Pliki BRF zawsze są otwierane w trybie tylko do odczytu. Do tych plików nie będziesz mógł wpisać żadnego tekstu. Ponadto, nie będziesz mógł edytować plików TXT większych niż 32 kilobajtów.
Aby usunąć plik, wciśnij przycisk Menu, wybierz Plik, a następnie wybierz Usuń. Użyj Belek lub AKORDU PUNKTU 1 lub PUNKTU 4, by przejść do folderu zawierającego plik który chcesz usunąć i wciśnij PUNKT 8. Gdy folder zostanie otwarty, użyj Belek lub AKORDU PUNKTU 1 lub PUNKTU 4 do wyboru pliku z listy i wciśnij PUNKT 8. Zostaniesz poproszony o potwierdzenie chęci usunięcia. Wciśnij T (PUNKTY 2-3-4-5), by usunąć plik lub N (PUNKTY 1-3-4-5), by anulować.
Scratchpad zapewnia kilka podstawowych funkcji do edycji tekstu, takich jak zaznaczanie, kopiowanie, wycinanie, wklejanie i usuwanie.
Uwaga: Edytowanie tekstu jest możliwe tylko w plikach, które zostały utworzone bezpośrednio w Scratchpad lub w plikach TXT mniejszych niż 32 kilobajtów, które zostały skopiowane do folderu Notes. Ta funkcjonalność nie jest dostępna w plikach BRF.
Aby zaznaczyć blok tekstu, ustaw kursor w miejscu, w którym chcesz rozpocząć zaznaczanie i wciśnij Lewy Shift+M (PUNKTY 1-3-4), by wstawić znacznik w tym miejscu. Następnie, przenieś kursor do miejsca, w którym chcesz zakończyć zaznaczanie i wciśnij Lewy Shift+S (PUNKTY 2-3-4), by zaznaczyć cały tekst pomiędzy znacznikiem a bieżącą pozycją kursora. Aby wskazać zaznaczony tekst, pod każdym znakiem zaznaczonego bloku wyświetlone zostaną punkty 7 i 8. Po zaznaczeniu tekstu, możesz wykonać jedno z poniższych:
Aby wkleić tekst ze schowka do aktualnie otwartego pliku, wciśnij Lewy Shift+P (PUNKTY 1-2-3-4). Do pliku możesz też wkleić bieżący czas i datę. Aby wkleić czas lub datę, wciśnij przycisk Menu, wybierz Edycja, a następnie wybierz Wklej czas lub Wklej datę.
Możesz też oznaczyć miejsce w swoim pliku, tak by można było szybko do niego powrócić. Po wstawieniu znacznika przy pomocy Lewego Shift+M, możesz przejść do innego miejsca w swoim tekście a następnie wcisnąć Lewy Shift+G (PUNKTY 1-2-4-5), by powrócić do oznaczonego miejsca.
Możesz szybko zlokalizować wyraz lub frazę w aktualnie otwartym pliku. Aby wyszukać tekst, wciśnij Prawy Shift+F (PUNKTY 1-2-4). Alternatywnie, możesz wcisnąć przycisk Menu, Wybrać Edycję, a następnie wybrać Znajdź. Wpisz tekst, który chcesz znaleźć, a następnie wciśnij PUNKT 8, by rozpocząć szukanie.
Aby znaleźć następne wystąpienie wyszukiwanego ciągu, wciśnij Prawy Shift+PUNKT 4. Alternatywnie, możesz wcisnąć przycisk Menu, Wybrać Edycję, a następnie wybrać Znajdź następny.
Jeśli aktualnie istnieje aktywne połączenie USB lub Bluetooth pomiędzy Focus a komputerem lub innym urządzeniem, to możesz wyeksportować treść aktualnie otwartego pliku do pola edycji otwartej na Twoim komputerze aplikacji. Na przykład, możesz wyeksportować do Microsoft Word notatki, które napisałeś w pliku tak, by móc wykonać bardziej zaawansowaną edycję.
Jeśli Twoje notatki są pisane skrótami brajlowskimi, to musisz uruchomić czytnik ekranu taki jak JAWS który wspiera pisanie brajlem, by treść mogła zostać przetłumaczona w dokumencie z powrotem na tekst. Ustawienia czytnika ekranu dotyczące pisania brajlem, muszą też być zgodne z postacią brajla, którego używasz podczas pisania notatek w Scratchpad. Przykładowo, jeśli piszesz notatki brajlem literackim, to czytnik ekranu powinien mieć wejście ustawione na brajl literacki, by tekst był wstecznie poprawnie tłumaczony.
Aby wyeksportować plik, wykonaj co następuje:
Uwaga: Zawartość plików BRF i TXT nie może być eksportowana.