Mobile Speak oraz Mobile Magnifier
dla telefonów z platformą Symbian
Podręcznik użytkownika
Opracowany przez:
Code Factory, S.L.
Moving accessibility forward!
Rambla d'Egara, 148, 2-2
08221 Terrassa (Barcelona)
Spain
E-mail: info@codefactory.es
Website: http://www.codefactory.es
Informacje zawarte w tym dokumencie mogą ulec zmianie bez uprzedniego powiadomienia użytkowników. Żadna część tej publikacji nie może być kopiowana lub przesyłana w jakiejkolwiek formie, jakimikolwiek środkami elektronicznymi lub mechanicznymi, w jakimkolwiek celu bez pisemnej zgody firmy Code Factory.
Copyright © 2010 Code Factory, S.L. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Treść
1 Wprowadzenie do Mobile Speak
2.4 Współpraca z telefonami nowej generacji
3 Instalacja na telefonach z platformą Symbian
3.4 Nokia z wbudowanym syntezatorem mowy
3.5 Aktualizacja oprogramowania
3.6 Aktualizacja do wersji 4.0 z poprzedniej wersji programu
4.1 W jaki sposób wykonać połączenie telefoniczne?
4.2 W jaki sposób wejść do menu Start?
4.3 W jaki sposób wysłać wiadomość tekstową (sms)?
4.4 W jaki sposób zarządzać Listą kontaktów?
4.5 W jaki sposób zarządzać Spotkaniami w Kalendarzu?
4.6 W jaki sposób zarządzać Listą zadań?
4.7 W jaki sposób czytać zawartość tekstową?
4.8 W jaki sposób sprawdzić poziom baterii i poziom sygnału?
4.9 W jaki sposób odblokować i zablokować telefon?
4.10 W jaki sposób wejść do panelu kontrolnego Mobile Speak?
4.11 W jaki sposób wejść do trybu Stylus?
4.12 W jaki sposób wyciszyć Mobile Speak?
4.13 W jaki sposób wyłączyć Mobile Speak?
5.2 Uzyskiwanie Licencji Próbnej
7.10 Syntezator mowy (TTS) oraz Głosy
8 Interfejs dotykowy Mobile Speak 4
8.1 Nawigacja za pomocą gestów dotykowych
8.2 Używanie poleceń dotykowych
8.5 Pełna lista poleceń dotykowych
8.5.3 Układ ustawień powiększenia
8.5.6 Tryb kursora przeglądania
8.7 Wirtualna klawiatura dotykowa
9.1 Kursor przeglądania dla urządzeń z ekranem dotykowym
10.2 Wprowadzanie i edycja tekstu za pomocą brajla
11.1 Eksplorowanie ekranu telefonu komórkowego
11.2 Rozpoczynanie i kończenie pracy z Mobile Magnifier
11.3 Konfigurowanie Mobile Magnifier
11.4 Dezinstalacja Mobile Magnifier
13.1 Urządzenia z platformą Symbian
Dziękujemy za wybranie produktów Code Factory, umożliwiających najlepszy dostęp do technologii mobilnych.
Mobile Speak jest pierwszym na świecie programem udźwiękawiającym obsługującym platformy Windows Mobile oraz Symbian. Umożliwia on dostęp do wszystkich funkcji twojego telefonu komórkowego, takich jak:
· Wykonywanie i odbieranie połączeń
· Tworzenie i odczytywanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS) oraz e-maili
· Przeglądanie stron internetowych
· Słuchanie muzyki oraz innych plików audio
· Tworzenie spotkań i zadań
· Zarządzanie listami kontaktów oraz połączeń
· Sprawdzanie poziomu baterii, siły sygnału, statusu Bluetooth oraz innych szczegółów
· Konfigurowanie ustawień telefonu, tapet, profili oraz dźwięku dzwonków
· Dostęp do szerokiej gamy innych aplikacji
Celem niniejszej dokumentacji jest zapewnienie podstawowych informacji dotyczących używania Mobile Speak z telefonami pracującymi na platformach Windows Mobile oraz Symbian. Należy podkreślić, iż podręcznik ten opisuje dostępne funkcje i cechy oprogramowania, a nie urządzenia, na którym to oprogramowanie jest zainstalowane. Więcej informacji na temat danego telefonu można uzyskać z podręcznika użytkownika dla tego telefonu lub kontaktując się z biurem obsługi klienta operatora sieci komórkowej dla tego telefonu.
Więcej informacji na temat Mobile Speak oraz wszystkich pozostałych produktów firmy Code Factory znajdziesz na stronie http://www.codefactory.cat/knowledge2/. Znajdziesz tam odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące wykonywania określonych zadań za pomocą Mobile Speak.
Możesz się także zapisać do listy dyskusyjnej Mobile Speak. Listy dyskusyjne firmy Code Factory są bogatym źródłem informacji, jako że to sami użytkownicy naszych produktów, bazując na własnym doświadczeniu, udzielają odpowiedzi, dzielą się wskazówkami i trikami oraz udzielają porad dotyczących problemów, na które można się natknąć. Listy dyskusyjne są monitorowane przez pracowników firmy Code Factory tak, aby mogli oni zapoznać się ze wskazówkami, uwagami i komentarzami użytkowników dotyczącymi naszych produktów, co pozwoli uczynić nasze produkty jeszcze lepszymi. Więcej informacji na temat list dyskusyjnych znajdziesz na stronie http://www.codefactory.es/en/list.asp?id=88.
Mobile Speak 4 to program wieloplatformowy, dotykowy, wielogłosowy i współpracujący z telefonami nowej generacji.
Z nowym Mobile Speak 4 możesz zmieniać telefony tak często, jak chcesz, bez żadnych dodatkowych opłat. Co więcej, Mobile Speak oraz Mobile Magnifier są także wieloplatformowe, co oznacza, że możesz przenosić swoją licencję Mobile Speak lub Mobile Magnifier z urządzenia pracującego na platformie Symbian na urządzenia pracujące na platformie Windows Mobile i vice versa.
W Mobile Speak 4, twój numer telefonu jest twoim ID użytkownika. Co za tym idzie, dopóki nie zmienisz numeru telefonu, możesz bezpłatnie przenosić licencję Mobile Speak lub Mobile Magnifier tyle razy, ile zechcesz. Nie musisz także dezaktywować licencji ze starego urządzenia przed przeniesieniem jej na nowe urządzenie. Wystarczy, że wprowadzisz swój numer telefonu na nowym urządzeniu, a twoja licencja zostanie aktywowana automatycznie. Podobnie się dzieje w przypadku, kiedy twój telefon zepsuje się, zaginie lub zostanie skradziony. O ile nie zmienisz numeru telefonu, nie musisz wysyłać do Code Factory żadnego certyfikatu - po prostu zainstaluj oprogramowanie na nowym urządzeniu i aktywuj je używając swojego ID użytkownika.
Z Mobile Speak 4, możesz posługiwać się swoim dotykowym telefonem komórkowym na trzy sposoby:
1. Używaj klasycznych poleceń klawiatury.
2. Używaj całkowicie nowego systemu poleceń ekranu dotykowego.
3. Poruszaj palcem po ekranie dotykowym i pozwól Mobile Speak powiedzieć ci, co jest pod twoim palcem.
Interfejs dotykowy Mobile Speak został całkowicie przeprojektowany - jest on teraz potężniejszy i bardziej intuicyjny niż jego poprzednik, Mobile Speak Pocket. Współpracuje z platformą Symbian oraz Windows Mobile, tak więc jest kompatybilny z takimi telefonami jak Nokia N97, Nokia 5800, Nokia 5230 oraz Nokia 5530.
Jeżeli posiadasz telefon, który ma zarówno standardową klawiaturę, jak i ekran dotykowy, możesz zdecydować, który z tych sposobów obsługiwania telefonu jest dla ciebie dogodniejszy.
Program Mobile Speak pozwala także na aktywowanie trybu kursora przeglądania, który jest podobny do opcji VoiceOver, dostępnej w iPhone. Kiedy poruszasz palcem po ekranie dotykowym, Mobile Speak powie ci, co jest pod twoim palcem. Wtedy wystarczy, że dotkniesz dwa razy, aby uruchomić dany element.
Tak więc możesz wybrać szybki dostęp za pomocą ekranu dotykowego, łatwą nawigację za pomocą kursora przeglądania, tradycyjne skróty klawiaturowe lub kombinację tych trzech sposobów - wybór należy do ciebie. Możesz zmieniać sposób obsługi zależnie od urządzenia, którego w danej chwili używasz, swoich preferencji, czy też konkretnej sytuacji.
Kupując licencję Mobile Speak 4, dostajesz trzy głosy w cenie jednego.
Z Acapela oraz Loquendo, Mobile Speak 4 umożliwia ci korzystanie z trzech głosów od jednego dostawcy syntezatora mowy. Oznacza to, że możesz używać albo trzech głosów Acapela albo trzech głosów Loquendo dzięki jednej licencji Mobile Speak. Co więcej, nie ważne jest, który z głosów zainstalujesz jako pierwszy. O ile nie używasz więcej niż trzech głosów równocześnie, możesz przełączać się między nimi tak często, jak tylko chcesz. Jednakże należy pamiętać, że opcja ta jest związana z dostawcą syntezatora mowy, tak więc będziesz musiał wybrać, czy wolisz mieć trzy głosy od Acapela czy od Loquendo, ponieważ nie jest możliwe łączenie głosów od obu dostawców.
Z programem Mobile Speak 4 nie musisz się martwić, że zostaniesz w tyle. Mobile Speak obsługuje najnowsze telefony komórkowe, takie jak Nokia N97 oraz HTC Touch Pro 2, a także najnowsze wersje Windows Mobile, V6.5 oraz Symbian, S60 5 edycja. Aby sprawdzić pełną listę obsługiwanych urządzeń, oraz dowiedzieć się, które urządzenia są najpopularniejsze pośród użytkowników Mobile Speak, odwiedź naszą stronę internetową: http://www.codefactory.es.
Jeśli telefon został zakupiony u dystrybutora, program Mobile Speak / Mobile Magnifier jest już w nim zainstalowany. Może jednak zdarzyć się, że program został usunięty przez użytkownika lub przez serwis producenta, albo pobrałeś oprogramowanie z Internetu i chcesz zainstalować je samodzielnie.
Przed instalacją upewnij się, że:
1. Ustawienia daty i godziny w telefonie są poprawne. W przeciwnym razie instalacja może się nie powieść, a próbna licencja może działać niepoprawnie.
2. Urządzenie dysponuje wystarczającą ilością dostępnej wolnej pamięci (może to być pamięć telefonu, karta pamięci lub twardy dysk). Pakiet programu Mobile Speak potrzebuje około 6Mb wolnej pamięci, natomiast rozmiar pakietu z głosami może się różnić - na przykład, paczka z głosami Acapela HQ (głosy wysokiej jakości) może zajmować do 25 Mb.
3. Oprogramowanie firmware w telefonie jest aktualne. Aby sprawdzić wersję firmware, wybierz *#0000#. Starsze wersje firmware w wielu telefonach Symbian zawierają błędy zakłócające pracę telefonu, niezależnie od tego, czy jest w nim zainstalowany program Mobile Speak. W celu aktualizacji oprogramowania firmware należy skontaktować się z centrum serwisowym Nokii lub uzyskać aktualizacje online w serwisie aktualizacji Nokii pod adresem www.nokia.com/A4176089 (jeśli dany model znajduje się na liście współpracujących modeli). Aby sprawdzić wersję firmware udostępnianą przez firmę Nokia, wejdź na stronę http://europe.nokia.com/A4305060 i wpisz kod produktu (7-cyfrowy kod znajdujący się na etykiecie pod baterią telefonu). Większość telefonów Symbian 3ciej edycji jest obsługiwana przez tę usługę.
4. Twój telefon używa poprawnych ustawień zabezpieczeń. Należy zauważyć, że w niektórych telefonach (dotyczy to zwłaszcza serii E) istnieją dodatkowe ustawienia zabezpieczeń. Ustawienia domyślne mogą wymagać zmian, zanim będzie możliwe zainstalowanie w telefonie dodatkowego oprogramowania. Aby zmienić ustawienia zabezpieczeń przejdź do Menedżera aplikacji i wybierz Opcje/Ustawienia, upewnij się, że opcja Instalacja oprogramowania jest włączona, natomiast opcja Sprawdź Certyfikaty Online jest wyłączona.
Poniższe instrukcje odnoszą się do telefonów, w których Mobile Speak nie był nigdy wcześniej zainstalowany lub został usunięty. Aby zaktualizować program do nowszej wersji, przeczytaj rozdział mówiący o aktualizacji, a następnie powróć do niniejszego rozdziału w celu dokończenia instalacji.
Wszystkie pakiety instalacyjne można znaleźć na stronie internetowej Code Factory. Podstawowy pakiet programu Mobile Speak może się nazywać “MobileSpeak_S60_v4.0.SIS”. Zawiera on wszystkie pliki niezbędne, aby uruchomić program Mobile Speak z głosami Nokia, a także, aby uruchomić program Mobile Magnifier. Aby używać innych głosów, możesz zainstalować pakiety syntezatorów mowy, które można znaleźć na stronie internetowej Code Factory. Zazwyczaj syntezator mowy składa się z jednego pliku (np. “english_us-heather_22k_3rd.SIS”). Wyjątek stanowią głosy Loquendo, ponieważ syntezator mowy składa się z dwóch pakietów: loquendo_common_3rd.SIS oraz pliku z głosem Loquendo. Należy najpierw zainstalować plik loquendo_common_3rd.SIS, a następnie jeden lub kilka plików z głosem Loquendo.
Kolejność instalacji nie jest ważna, tak więc możesz zainstalować pakiet Mobile Speak przed zainstalowaniem syntezatora mowy, lub odwrotnie. Pakiety można instalować w pamięci telefonu, na karcie pamięci lub (jeśli jest on dostępny) na twardym dysku telefony, przy założeniu, że jest dostępna wystarczająca ilość wolnego miejsca.
Istnieje kilka sposobów przesłania tych plików na telefon i ich zainstalowania. Wybór sposobu zależy wyłącznie od użytkownika. Jednakże, należy pamiętać, że niektóre z nich mogą wymagać pomocy osoby widzącej, jako że podczas procesu instalacji na telefonie wyświetli się kilka pytań. Pliki można przesłać na jeden z poniższych sposobów:
1. PC Suite: jest to darmowe oprogramowanie firmy Nokia, które jest dostarczane razem z telefonem lub może zostać bezpłatnie pobrane ze strony internetowej. Telefon podłącza się do komputera za pomocą kabla USB. Należy przy tym pamiętać, żeby po podłączeniu kabla USB podłączyć telefon w trybie “PC Suite”. Dodatkowe informacje znajdziesz w podręczniku programu PC Suite.
2. Bluetooth: najpierw należy ustanowić połączenie pomiędzy telefonem a komputerem. Dopiero wtedy można będzie przesłać pakiety instalacyjne na telefon. Zostaną one przesłane do Skrzynki odbiorczej, a proces instalacji rozpocznie się po otworzeniu wiadomości. Należy pamiętać o usunięciu każdego pakietu ze Skrzynki odbiorczej po zakończeniu instalacji.
3. Internet: pakiety można także pobrać bezpośrednio na telefon przechodząc za pomocą przeglądarki internetowej w telefonie na stronę Code Factory. Instalacja rozpocznie się automatycznie po zakończeniu pobierania.
4. Transfer pliku: możesz także bezpośrednio przesłać pakiety instalacyjne na telefon, na przykład kopiując pliki na kartę pamięci. Następnie, zlokalizuj pakiet instalacyjny za pomocą Menedżera plików. Po otworzeniu pliku instalacja rozpocznie się automatycznie. Należy pamiętać o usunięciu każdego pakietu po zakończeniu instalacji.
Po zainstalowaniu program Mobile Speak rozpocznie pracę automatycznie. Zalecamy jednak restart telefonu po dokonaniu instalacji. Jeśli program Mobile Speak nie włączy się automatycznie, należy użyć skrótu “Uruchom Mobile Speak” dostępnego w menu telefonu.
Program Mobile Speak jest zintegrowany z programem Mobile Magnifier. Domyślnie po instalacji program Mobile Speak jest aktywny, a Mobile Magnifier nieaktywny. Jednakże, użytkownik może sam skonfigurować automatyczne uruchamianie obu programów według potrzeb. Ustawienia dokonuje się poprzez opcje Automatyczne uruchamianie Mobile Speak oraz Automatyczne uruchamianie Mobile Magnifier, dostępne w panelu konfiguracyjnym programu Mobile Speak.
Aby odinstalować produkty firmy Code Factory, użyj Menedżera Aplikacji, który na większości telefonów jest dostępny w folderze Ustawienia lub Aplikacje. Skrót do tego programu jest czasami oznaczany jako “Mndż. Apl.”, “Menedżer Aplik.” lub “Menedżer Aplikacji”.
Menedżer Aplikacji wyświetli listę wszystkich pakietów i aplikacji zainstalowanych w systemie. Usuń w pierwszej kolejności pakiet Mobile Speak, a następnie głosy, gry i pozostałe narzędzia. Nie ma konieczności wybierania opcji “Wyłącz Mobile Speak” przed dezinstalacją.
Po odinstalowaniu pakietów program Mobile Speak zostanie usunięty z telefonu. Po dezinstalacji zaleca się wykonać restart telefonu.
Uwaga: w telefonach z Symbian 3 można odinstalować Mobile Speak wciskając przycisk Kasowania na dowolnej ikonce programu Mobile Speak.
Program Mobile Speak zapewnia dostęp do wbudowanego syntezatora Nokia we wszystkich telefonach Symbian 9. Standardowy głos nosi nazwę
Jeżeli posiadasz obsługiwany telefon, możesz pobrać i zainstalować dodatkowe głosy High Quality. W tym celu odwiedź stronę firmy Nokia pod adresem http://europe.nokia.com/A4286225. Dla wybranego języka należy zainstalować pakiet języka i co najmniej jeden z dostępnych głosów. Jednakże, większość telefonów ma już zainstalowany syntezator mowy dla języka domyślnego. Po instalacji nowego głosu pojawi się on na liście w aplikacji Mowa. Aplikacja ta pozwala zarządzać aktywnym głosem. Głośność i tempo będą kontrolowane przez program Mobile Speak.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące wbudowanego syntezatora głosu w telefonach Nokia oraz odpowiedzi na nie znajdziesz na stronie: http://www.codefactory.es/additional_docs/en/nokiaTTS_EN.html.
Aktualizacje programu Mobile Speak są regularnie publikowane na stronie producenta: www.codefactory.es. Mniejsze aktualizacje są zazwyczaj darmowe, natomiast większe mogą wymagać zakupu nowej licencji, tak więc należy sprawdzić informacje dotyczące każdej wersji, aby upewnić się, która z nich jest wymagana.
Użytkownicy, którzy podwyższają wersję do v4.0 z wersji v3.xx MUSZĄ najpierw odinstalować WSZYSTKIE pakiety Code Factory (syntezator mowy, program Mobile Speak oraz wszystkie pliki powiązane) przed instalację programu Mobile Speak w wersji 4. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie program Mobile Speak może działać nieprawidłowo lub nawet powodować niestabilną pracę telefonu. Jeżeli masz wątpliwości jak usunąć pakiety z telefonu, skontaktuj się z dystrybutorem lub przeczytaj rozdział “Dezinstalacja”.
Po usunięciu wszystkich pakietów Code Factory, zrestartuj telefon, a następnie rozpocznij standardową procedurę opisaną w rozdziale “Instalacja”.
Możesz wykonać połączenie telefoniczne będąc w oknie trybu gotowości. Aby przełączać się pomiędzy oknem trybu gotowości a oknem głównego menu, użyj “klawisza Menu”.
Wszystkie naciśnięte klawisze numeryczne są traktowane jako cyfry numeru telefonu, z którym chcesz się połączyć. Po wprowadzeniu wszystkich cyfr numeru telefonu, otwórz menu Opcje za pomocą lewego przycisku programowego i wybierz opcję "Połączenie głosowe", aby połączyć się z wybranym numerem.
Na urządzeniach Symbian możesz przełączać się pomiędzy oknem trybu gotowości a oknem głównego menu za pomocą “klawisza Menu”. Z menu głównego uzyskasz dostęp do wszystkich aplikacji w telefonie, które znajdują się albo w bieżącym oknie menu głównego albo w podfolderach.
Długie wciśnięcie klawisza Menu wyświetla listę aktualnie działających aplikacji. Możesz przemieszczać się w górę i w dół tej listy za pomocą dżojstika. Aby wybrać aktualnie zaznaczoną aplikację, użyj środkowego dżojstika lub lewego klawisza programowego. Naciśnięcie prawego klawisza programowego ("Anuluj") zamyka listę bez zaznaczania żadnego elementu.
W urządzeniach Windows Mobile, dostęp do menu Start można uzyskać na kilka sposobów:
· Naciskając klawisz polecenia + długo naciskając #
· “Dotknij i przytrzymaj 1” na ekranie dotykowym
· Naciskając lewy przycisk programowy na ekranie startowym w niedotykowych Smartphonach
Możesz przełączać się pomiędzy oknem trybu gotowości a oknem głównego menu za pomocą “klawisza Menu”.
Wysyłanie wiadomości tekstowej (sms) z okna menu głównego
Z okna menu głównego możesz przemieszczać się po poszczególnych folderach za pomocą dżojstika tak, aby znaleźć ikonę "Wiadomości". Aby otworzyć aplikację "Wiadomości" naciśnij dżojstik.
W oknie aplikacji możesz przejrzeć menu. Pierwsza opcja to "Nowa wiadomość". Zaznacz tą opcję, a następnie wybierz pomiędzy “Wiadomością tekstową” (wybór domyślny), “Wiadomością multimedialną”, “Wiadomością audio” oraz “Wiadomością e-mail.” Jeżeli wybierzesz opcję "Wiadomość tekstowa", pojawi się okno "Wiadomość tekstowa."
Po otworzeniu się tego okna, kursor umieszczony będzie w polu "Do". W tym polu należy wpisać numer telefonu, do którego chcemy wysłać wiadomość. Jeżeli będąc w tym polu naciśniesz dżojstik, pojawi się lista kontaktów, po której można się poruszać, aby wybrać numer telefonu odbiorcy wiadomości.
Naciśnij dżojstik w dół, aby przenieść kursor do pola "Tekst." W polu tym wpisuje się wiadomość tekstową. Naciśnij dżojstik w górę, aby przenieść kursor z powrotem do pola "Do."
Za pomocą lewego klawisza programowego uzyskujesz dostęp do listy opcji, w których poruszasz się i które możesz wybrać za pomocą dżojstika. Najważniejsze z nich to:
· “Wyślij” - opcja ta pojawia się tylko wtedy, jeżeli wypełnione jest pole "Do". Wybranie opcji "Wyślij" wysyła wiadomość tekstową do odbiorcy (odbiorców) wymienionego w polu "Do".
· “Dodaj odbiorcę” - opcja ta otwiera listę, z której można wybrać odbiorcę wiadomości.
· “Wyjście” - po wybraniu tej opcji wyjdziesz z aplikacji "Wiadomości".
Wysyłanie wiadomości tekstowej (sms) z okna trybu gotowości
W niektórych telefonach istnieje możliwość wysłania wiadomości tekstowej (sms) z okna trybu gotowości. Jest to możliwe albo poprzez zaznaczenie jednej z dostępnych standardowych opcji trybu gotowości albo poprzez naciśnięcie lewego przycisku programowego, który spowoduje otwarcie aplikacji "Wiadomości" (w niektórych telefonach).
Zarówno na platformie Symbian jak i Windows Mobile możesz zarządzać listą emaili oraz listą kontaktów poprzez aplikację Kontakty. W obu przypadkach aplikację Kontakty można znaleźć w głównym menu telefonu i można ją przypisać albo do lewego albo do prawego przycisku programowego, znajdującego się na ekranie startowym/ekranie gotowości telefonu.
Po otworzeniu aplikacji Kontakty, na ekranie pojawi się lista twoich kontaktów. Zaznaczając dany kontakt, możesz wybrać jedną z następujących czynności: połączenie głosowe, wyślij wiadomość, wyślij email, zakładając, że do każdego kontaktu dołączone są informacje niezbędne do wykonania danej czynności. W zależności od systemu operacyjnego i możliwości danego urządzenia, możesz mieć także możliwość połączenia video, wysłania informacji o kontakcie za pomocą Bluetooth, nagrania etykiety głosowej oraz innych, dodatkowych czynności.
Aplikację Kalendarz można znaleźć w większości telefonów albo w oknie Menu główne albo w podfolderze Aplikacje.
Po otworzeniu Aplikacji Kalendarz pojawia się okno Widok miesięczny, z kursorem znajdującym się na bieżącym dniu. Następnie odczytywana jest właśnie ta data. Za pomocą dżojstika można przemieszczać się pomiędzy dniami danego miesiąca, a także przenosić się do miesiąca poprzedniego lub następnego.
Za pomocą menu Opcje można zmienić Widok miesięczny na Widok tygodniowy.
Tworzenie Nowego spotkania
Nowe spotkanie można stworzyć na trzy sposoby:
1. Naciśnij lewy przycisk programowy, aby otworzyć listę Opcję, a następnie wybierz opcję "Nowy wpis".
2. Naciśnij lewy przycisk programowy, aby otworzyć listę Opcję, a następnie wybierz opcję "Otwórz". Wtedy otworzy się "Widok dzienny", w którym możesz otworzyć listę "Opcje", a następnie zaznaczyć opcję "Nowy wpis".
3. Naciśnij dżojstik, aby otworzyć "Widok dzienny". Wtedy możesz otworzyć listę "Opcje", a następnie zaznaczyć opcję "Nowy wpis".
Po zaznaczeniu opcji "Nowy wpis", możesz wybrać pomiędzy stworzeniem "Spotkania", "Adnotacji", "Urodzin" lub "Listy spraw."
W oknie "Nowe spotkanie" znajduje się kilka różnych pól, zależnie od rodzaju Spotkania. Nazwa zaznaczonego pola jest odczytywana. Możesz wtedy zaznaczyć bieżące pole przemieszczając się w oknie za pomocą dżojstika.
Naciśnij prawy przycisk programowy ("Zrobione"), aby zapisać nowy wpis i powrócić do Widoku dziennego.
Edycja Spotkania
W "Widoku miesięcznym" oraz w "Widoku tygodniowym" można przeglądać poszczególne dni za pomocą dżojstika. Jeżeli zostanie zaznaczony dzień, do którego zostało dodane spotkanie, to głos, po odczytaniu tego dnia odczyta także słowo "Spotkanie."
Po zaznaczeniu opcji "Otwórz" z menu Opcje lub dwukrotnym naciśnięciu dżojstika, otworzy się okno "Widoku dziennego" wyświetlając listę wszystkich notatek ("Spotkania", "Adnotacje", "Urodzin" lub "Listy spraw"). Przemieszczając się po tej liście odczytany zostanie temat, miejsce oraz czas rozpoczęcia zaznaczonego elementu.
Po zaznaczeniu opcji "Otwórz" z menu Opcje w "Widoku dziennym", otworzy się aktualnie zaznaczone spotkanie. Podobnie jak to miało miejsce przy tworzeniu spotkania, możesz się przemieszczać pomiędzy różnymi polami (zależnie od rodzaju spotkania) i edytować je za pomocą dżojstika.
Podobnie jak wcześniej, naciśnięcie prawego przycisku programowego ("Zrobione"), spowoduje zapisanie nowego wpisu i powrót do "Widoku dziennego".
Usuwanie Spotkania
Po zaznaczeniu opcji "Usuń" z menu Opcje w "Widoku dziennym", aktualnie zaznaczone na liście spotkanie zostanie usunięte. Przed usunięciem zostaniesz zapytany, czy na pewno chcesz usunąć dany wpis.
Aby utworzyć zadanie:
1. Wybierz aplikację Zadania z menu Start lub poprzez opcję Zadania z Ekranu gotowości.
2. Naciśnij prawy przycisk programowy, aby otworzyć menu Zadania, a następnie wybierz opcję "Nowe zadanie".
3. Naciśnij dżojstik.
4. Uzupełnij formularz Nowego zadania poruszając się pomiędzy polami za pomocą strzałek w górę i w dół lub przesuwając palcem w górę i w dół po ekranie dotykowym.
5. Po wprowadzeniu wszystkich szczegółów zadania zamknij formularz.
Nowe zadanie będzie teraz widoczne na Liście zadań.
Aby usunąć zadanie:
1. Wejdź do aplikacji Zadania.
Kursor automatycznie się ustawi na liście aktywnych zadań.
2. Za pomocą strzałek w górę i w dół lub przesuwając palcem w górę i w dół po ekranie dotykowym wybierz zadanie, które chcesz usunąć z listy.
3. Naciśnij prawy przycisk programowy, aby otworzyć menu Zadania, a następnie wybierz opcję "Usuń zadanie".
4. Naciśnij dżojstik, aby aktywować.
Aby edytować istniejące zadanie:
1. Wejdź do aplikacji Zadania.
Kursor automatycznie się ustawi na liście aktywnych zadań.
2. Za pomocą strzałek w górę i w dół lub przesuwając palcem w górę i w dół po ekranie dotykowym wybierz zadanie, które chcesz edytować.
3. Naciśnij dżojstik.
Pojawi się ekran z podsumowaniem zadania.
4. Naciśnij lewy przycisk programowy (Edytuj).
5. Zmień szczegóły zadania poruszając się pomiędzy polami za pomocą strzałek w górę i w dół lub przesuwając palcem w górę i w dół po ekranie dotykowym.
6. Zamknij okno.
Do czytania tekstu można używać różnych skrótów poleceń. Polecenia te pomagają poruszać się w tekście poprzez powtarzanie określonych części tekstu lub literowanie niektórych słów. Dla większości tych poleceń, Mobile Speak musi znajdować się w trybie "Układu do czytania".
WSZYSTKIE UKŁADY
0 Włącz/wyłącz wyciszenie
5 Zmień układ poleceń
UKŁAD DOMYŚLNY
Klawisz polecenia Krótkie wciśnięcie Długie wciśnięcie
2 Czytaj bieżący fokus
8 Literuj ostatni wyraz
# Czytaj ekran
UKŁAD DO CZYTANIA
Klawisz polecenia Krótkie wciśnięcie Długie wciśnięcie
0 Włącz/wyłącz wyciszenie
1 Poprzednie zdanie
2 Czytaj od bieżącego kursora Przenieś kursor na początek
3 Następne zdanie
4 Poprzednie słowo
6 Następne słowo Bieżące słowo (Symbian)
7 Poprzedni akapit
8 Czytaj od bieżącego kursora Przenieś kursor na koniec
9 Następny akapit
# Czytaj ekran Literuj bieżące słowo (Symbian)
Użyj Polecenia + lewy przycisk programowy lub Dotknij 4 (Mów), a następnie Dotknij dwukrotnie 2, aby usłyszeć poziom baterii i siłę sygnału. Usłyszysz jedynie status elementów zaznaczonych przy użyciu opcji Konfiguracją profilu > okno Czytaj informacje o statusie.
Możesz przełączać się pomiędzy oknem trybu gotowości a oknem głównego menu za pomocą “klawisza Menu”.
Będąc w oknie gotowości, możesz zablokować klawiaturę telefonu naciskając lewy przycisk programowy, a następnie gwiazdkę (*). Aby odblokować klawiaturę, powtórz powyższe kroki
Dostęp do panelu kontrolnego Mobile Speak można uzyskać w dowolnym momencie na kilka sposobów:
· Naciskając klawisz Polecenia + prawy przycisk programowy
· Dotknij 2 (Ustawienia) i dwukrotnie dotknij 3 na ekranie dotykowym.
Co więcej, na urządzeniach Windows Mobile panel kontrolny można uruchomić z folderu Code Factory, znajdującego się w menu Start oraz z elementu Mobile Speak na ekranie startowym/gotowości.
W urządzeniach Symbian, dostęp do aplikacji Mobile Speak można uzyskać poprzez przejście do folderu “Mobile Speak”, znajdującego się w menu głównym i otworzenie aplikacji Konfiguruj Mobile Speak.
Uruchomienie trybu Stylus umożliwia normalne używanie ekranu dotykowego przy ominięciu wszystkich poleceń dotykowych Mobile Speak. Jest to zwłaszcza przydatne w przypadku osoby widzącej, która używając telefonu mogłaby mieć problemy z nawigacją przy pomocy poleceń dotykowych.
Aby uruchomić tryb Stylus, należy wykonać ruch przeciągnij w górę i w prawo. Aby wykonać ten ruch poprawnie, powinieneś przesunąć palec w górę ekranu, a następnie w prawo, w jednym ruchu przypominającym literę L, bez odrywania palca od ekranu. W tym momencie ekran będzie działać jak normalny ekran dotykowy.
Aby powrócić do poleceń dotykowych Mobile Speak, naciśnij przycisk polecenia, a następnie powtórz ten sam ruch, co spowoduje wyłączenie trybu Stylus.
W telefonach Symbian, możesz także użyć ruchu podwójnego dotknięcia i przytrzymania (krótkie dotknięcie, po którym natychmiast następuje długie dotknięcie) zamiast ruchu przeciągania w górę i w prawo, aby włączać i wyłączać tryb Stylus.
Aby wyciszyć Mobile Speak, naciśnij klawisz Polecenia + 0 lub użyj Dotknij 2 (Układ ustawień), a następnie Dotknij 1.
Aby wyłączyć wyciszenie, czyli przywrócić mowę, użyj klawisza Polecenia + 0 lub potrójnego dotknięcia.
Aby wyłączyć Mobile Speak:
1. Przejdź do menu głównego.
2. Za pomocą dżojstika przejdź do folderu "Mobile Speak" w menu głównym.
3. Naciśnij środkowy dżojstik, aby otworzyć folder “Mobile Speak”.
W folderze “Mobile Speak” znajdziesz kilka opcji:
· Wyłącz Mobile Speak
· Konfiguruj Mobile Speak
· Wyłącz Mobile Magnifier
· Uruchom Mobile Magnifier
· Uruchom Mobile Speak
4. Wybierz opcję "Wyłącz Mobile Speak" za pomocą środkowego dżojstika.
Aby uruchomić Mobile Speak ponownie, przejdź do opcji "Uruchom Mobile Speak", a następnie naciśnij środkowy dżojstik.
Mobile Speak 4 jest dostarczany z nowym systemem licencyjnym, który przynosi wiele korzyści i udogodnień. Użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma sposobami licencjonowania. Pierwsza z nich opiera się na numerze telefonu (tzw. licencja dla numeru telefonu), druga natomiast na unikalnym identyfikatorze dla danego urządzenia (tzw. licencja dla urządzenia).
Szczegółowy opis obu metod licencjonowania znajdziesz na stronie http://www.codefactory.es/en/products.asp?id=309.
Po zainstalowaniu Mobile Speak lub Mobile Magnifier, możesz dokonać aktywacji produktu lub uzyskać licencję próbną za pomocą Menedżera Aktywacji. W urządzeniach z Symbian, Menedżer Aktywacji uruchamia się po wejściu w Konfiguruj Mobile Speak > Opcje > Aktywacja produktu. W urządzeniach z Windows Mobile należy najpierw uruchomić panel kontrolny MS za pomocą skrótu "Mobile Speak", znajdującym się na ekranie Dziś lub w menu Start. Po otworzeniu, przejdź do "Menedżera Aktywacji", a następnie naciśnij Enter.
Przed przystąpieniem do aktywacji produktu należy się upewnić, czy telefon nie jest w trybie offline lub w trybie lotu, a także czy godzina i data są ustawione poprawnie.
Menedżer Aktywacji połączy się z serwerem licencji Code Factory za pomocą wybranego przez ciebie sposobu połączenia:
· Przez Internet, używając połączenia twojego urządzenia z hotspotem Wi-Fi.
· Przez Internet, używając usługi internetowej twojego urządzenia. W tym przypadku należy się skontaktować z dostawcą twojego telefonu komórkowego, aby uzyskać informacje dotyczące konfiguracji połączenia, a także opłat za korzystanie z tej usługi.
· W urządzeniach z Windows Mobile przez Internet, używając połączenia ActiveSync Partnership pomiędzy twoim urządzeniem a komputerem, ustanowionego za pomocą istniejącego połączenia internetowego.
· Poprzez SMS/wiadomość tekstową. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące opłat za wysyłanie i otrzymywanie wiadomości tekstowych z innych krajów, należy się skontaktować z operatorem sieci komórkowej. Możesz także zapoznać się z naszą listą sieci komórkowych, aby sprawdzić, które z nich obsługują aktywację przez SMS.
Uzyskanie licencji próbnej dla Mobile Speak jest bardzo proste i nie wymaga pomocy ze strony twojego dystrybutora.
1. Wejdź do Menedżera Aktywacji.
Po wejściu do Menedżera Aktywacji na urządzeniu z Symbian, zostaniesz poproszony o wybranie sposobu połączenia (SMS lub Internet). Na urządzeniach z Windows Mobile, opcja ta pojawia się nieco później w trakcie procesu aktywacji. Po wejściu do Menedżera Aktywacji, pojawią się komunikaty informujące o możliwej opłacie za SMS lub połączenie z Internetem, które są częścią procesu aktywacji.
2. Wybierz opcję "Nie", jeżeli pojawi się pytanie czy jesteś zarejestrowanym użytkownikiem dowolnego z produktów Code Factory.
Prośba o aktywację licencji próbnej zostanie wysłana do serwera Code Factory. Będzie ona dotyczyć wszystkich produktów firmy Code Factory zainstalowanych na urządzeniu w momencie aktywacji. Zależnie od prędkości połączenia, proces ten może potrwać kilka minut. Po zakończeniu procesu aktywacji wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat. Po zakończeniu aktywacji, status licencji dla wszystkich produktów zostanie wyświetlony na ekranie urządzeń z Windows Mobile, natomiast na urządzeniach z Symbian można go znaleźć w Konfiguruj Mobile Speak > Opcje > O programie.
Jeżeli w późniejszym czasie zainstalowane zostaną dodatkowe głosy lub inne produkty firmy Code Factory i będziesz chciał uzyskać dla nich licencję próbną, może zaistnieć konieczność powtórzenia procesu aktywacji próbnej. Jeżeli nie jesteś pewien, sprawdź najpierw status licencji.
Licencja próbna jest powiązana z godziną i datą. Dlatego też zmiana godziny lub daty na telefonie może spowodować wygaśnięcie licencji próbnej. W takim przypadku należy ustawić poprawną godzinę i datę, a następnie powtórzyć proces aktywacji. Wtedy czas pozostały do wygaśnięcia licencji będzie ponownie aktywowany.
Proces aktywacji próbnej licencji jest bardzo podobny do procesu uzyskiwania próbnej licencji. Po nabyciu pełnej licencji dla danego produktu, wejdź do Menedżera Aktywacji, zaznacz preferowany sposób połączenia i postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie. Wybierz opcję "Tak", jeżeli pojawi się pytanie, czy jesteś zarejestrowanym użytkownikiem dowolnego z produktów Code Factory. Jeżeli łączysz się za pośrednictwem internetu, pojawi się komunikat z prośbą o wprowadzenie numeru telefonu, jeżeli rejestrujesz produkt z licencją dla numeru telefonu (jeżeli posiadasz licencję dla urządzenia, pozostaw to pole puste). Naciśnij "OK" (lub "Tak"), aby wysłać prośbę o aktywację do serwera Code Factory. Po zakończeniu, sprawdź status licencji dla wszystkich produktów firmy Code Factory, aby potwierdzić, że aktywacja sie udała.
Podczas aktywacji pełnej licencji, wygenerowana zostanie próbna licencja dla wszystkich innych zainstalowanych produktów, które tej licencji nie posiadały i dla których licencja nie została jeszcze zakupiona.
Jeżeli zdecydujesz się w późniejszym czasie na zainstalowanie dodatkowych produktów firmy Code Factory, możesz zostać poproszony o powtórzenie procesu aktywacji.
Tryb pomocy klawiatury pomoże ci się zapoznać z układem klawiatury, a także z poleceniami Mobile Speak. W trybie tym, możesz zapoznać się ze wszystkimi poleceniami bez ich wykonywania.
Tryb pomocy klawiatury włącza się poprzez naciśnięcie klawisza Polecenie, a następnie naciśnięcie i przytrzymanie przez sekundę klawisza 5. Mobile Speak oznajmi "Tryb pomocy włączony". Możesz teraz nacisnąć dowolny klawisz, aby uzyskać informacje na temat układu klawiatury lub wykonać gest dotykowy. Aby uzyskać informacje na temat poleceń Mobile Speak, naciśnij Polecenie, a następnie naciśnij krótko lub długo dany przycisk. Mobile Speak zapewni krótki opis polecenia przypisanego do tego skrótu klawiszowego. Tryb pomocy klawiatury wyłącza się poprzez naciśnięcie klawisza Polecenie, a następnie naciśnięcie i przytrzymanie przez sekundę klawisza 5. Mobile Speak oznajmi "Tryb pomocy wyłączony".
Mobile Speak 4 organizuje polecenia w grupy zwane "układami". Grupy te łączą powiązane polecenia, takie jak te dotyczące powiększania czy ustawień, w celu zwiększenia ich dostępności oraz zoptymalizowania użycia ograniczonej liczby klawiszy dostępnych na niektórych urządzeniach mobilnych.
Możesz przełączać się pomiędzy układami za pomocą klawiatury (w urządzeniach posiadających klawiaturę) lub ekranu dotykowego. Więcej informacji na temat używania klawiatury lub klawiatury numerycznej telefonu znajdziesz w sekcji dotyczącej skrótów klawiszowych poleceń. Informacje na temat używania ekranu dotykowego znajdziesz w sekcji dotyczącej interfejsu dotykowego.
W Mobile Speak 4 dostępne są następujące układy:
Domyślny Zawiera najczęściej używane polecenia, takie jak poruszanie kursorem czy też przełączanie się pomiędzy układami.
Idź do (tylko Dotyk) Pozwala ci na przechodzenie do różnych części interfejsu telefonu, takich jak lewy i prawy przycisk programowy, główne menu telefonu, narzędzia konfiguracji Mobile Speak itd.
Mów (tylko Dotyk) Oferuje polecenia do odczytywania informacji dotyczących telefonu oraz bieżącej aplikacji, a także literowania oraz powtarzania czytanego tekstu.
Ustawienia (tylko Dotyk) Pozwala na zmianę najczęściej używanych ustawień Mobile Speak, takich jak głośność oraz tempo syntezy mowy, bez konieczności przechodzenia do narzędzi konfiguracji Mobile Speak.
Zaawansowane czytanie Zapewnia polecenia służące do nawigacji w tekście, pozwalając na wybranie opcji czytania znakami, wyrazami, liniami lub akapitami, itd.
Powiększenie Zawiera najczęściej używane polecenia stosowane do kontrolowania Mobile Magnifier.
W Windows Mobile dostępne są dwa dodatkowe układy, które używane są tylko w konkretnych aplikacjach:
Internet Explorer Polecenia służące do nawigacji na stronach internetowych w Internet Explorer.
Windows Media Player Zawiera polecenia służące do obsługi tego odtwarzacza.
Oprócz układów wymienionych wyżej, są jeszcze dwa specjalne tryby poleceń, które są dostępne na urządzeniach z ekranem dotykowym: tryb klawiatury wirtualnej oraz tryb kursora przeglądania. Mimo iż nie są to tak na prawdę układy poleceń, to jednak gdy są one aktywne, wpływają na zachowanie ekranów dotykowych. Więcej informacji na temat obu trybów znajdziesz w odpowiednich sekcjach tego podręcznika.
Pełna lista poleceń Klawiatury i Dotyku jest dostępna pod następującym adresem: http://www.codefactory.es/MS4/MS4Commands.doc
Programy Mobile Speak i Mobile Magnifier są wyjątkowe pod względem możliwości dostosowania do preferencji użytkownika. Udostępniają ponad 60 opcji konfiguracji mowy, brajla i powiększenia, co daje niespotykaną możliwość dostosowania telefonu do potrzeb i upodobań użytkownika.
Aby skonfigurować Mobile Speak oraz/lub Mobile Magnifier, przejdź do folderu "Mobile Speak". Naciśnij środkowy dżojstik, aby otworzyć folder “Mobile Speak”.
W folderze “Mobile Speak” znajdziesz kilka opcji:
· Wyłącz Mobile Speak
· Konfiguruj Mobile Speak
· Wyłącz Mobile Magnifier
· Uruchom Mobile Magnifier
· Uruchom Mobile Speak
Wybierz opcję "Konfiguruj Mobile Speak", a następnie naciśnij środkowy dżojstik, aby zaznaczyć aplikację konfiguracji Mobile Speak.
Program Mobile Speak zapisuje ustawienia w grupach zwanych Profilami MS, umożliwiając szybkie przełączanie się między nimi. Można na przykład skonfigurować profil MS do czytania długich tekstów wybranym głosem, z ulubioną prędkością i poziomem oznajmiania oraz drugi do standardowej pracy z telefonem. Każdy profil zawiera wszystkie opcje ustawień, aby jeszcze łatwiej dostosować je do potrzeb i sytuacji.
Na pierwszym ekranie panelu konfiguracji wyświetlana jest lista trzech Profili MS z domyślnymi nazwami Normalny, Początkujący i Zaawansowany. Co więcej, możesz zdefiniować swój osobisty profil MS. Jeden z profili jest zawsze oznaczony jako aktywny, co oznacza, że to jego ustawienia są właśnie używane. Znacznik “Aktywny” jest odczytywany po nazwie aktualnie aktywnego profilu.
Każdy profil można uaktywnić lub edytować. Po wybraniu opcji Dostosuj, uzyskasz dostęp do pięciu zakładek, z których każda zawiera inny zestaw opcji konfiguracyjnych. Szczegółowe informacje podajemy w pięciu kolejnych rozdziałach instrukcji.
Każdy Profil MS dzieli się na 6 grup ustawień: Mowa, Czytanie, Ogólne, Oznajmianie, Brajl i Powiększenie. Pomiędzy grupami możesz przełączać się dżojstikiem w lewo lub w prawo. Opcje wykorzystujące w skrótach “klawisz Polecenia” są opisane w rozdziale “Przegląd skrótów klawisza Polecenia”.
Zmiany ustawień zaczną działać dopiero po wyjściu z konfiguracji profilu MS lub po przełączeniu dżojstikiem na inną grupę ustawień.
Ważne: Nie należy zmieniać ustawień (np. głośność, oznajmianie) za pomocą skrótów "klawisza Polecenia" w czasie, gdy działa aplikacji Konfiguruj Mobile Speak. Zmiany te będą nadpisane po wyjściu z aplikacji "Konfiguruj Mobile Speak".
Poniżej znajduje się lista opcji konfiguracyjnych Mowy:
· Zmiana głosu, jeśli zainstalowano kilka głosów.
· Zmiana głośności od 1 do 10.
· Zmiana tempa od -10 do 10.
· Zmiana tempa literowania od -10 do 10.
· Zmiana tonu głosu od -10 do 10.
· Zmiana Głosu podczas rozmowy.
· Zmiana głośności podczas rozmowy.
· Przełączanie opcji " cichy podczas rozmowy".
· Przełączanie opcji "Wycisz przy zablokowanej klawiaturze".
· Przełączanie opcji "Cichy podczas wybierania".
· Zmiana Profilu audio.
· Zmiana opóźnienia mowy (sekundy).
· Zmniejszanie minimalnej głośności.
· Zwiększanie maksymalnej głośności.
Głos
W jednym telefonie można zainstalować wiele różnych głosów i przełączać je w zależności od potrzeb. Wszystkie zainstalowane głosy pojawiają się na liście wyboru, jednakże jeśli wybierzesz głos, który nie jest aktywowany, wygaśnie on po 10 minutach. W przypadku Loquendo oraz Acapela, jeżeli zainstalujesz więcej niż trzy głosy, tylko trzy będą widoczne na liście. Jeżeli będziesz chciał użyć innego głosu, będziesz musiał odinstalować jeden z głosów znajdujących się na liście.
Głośność
Ta opcja pozwala zmieniać głośność mowy (od 1 do 10). Zmiany nie wpływają na głośność innych dźwięków systemu ani na głośność rozmowy. Do opcji tej przypisane są kombinacje skrótu "klawisza polecenia" ("klawisz polecenia" + dżojstik w górę, "klawisz polecenia" + dżojstik w dół, w trybie układu domyślnego). Więcej informacji znajdziesz w rozdziale zawierającym przegląd skrótów poleceń. Domyślny poziom dla wszystkich profili MS to 5.
Tempo
Dzięki tej opcji można zmieniać prędkość mowy (od -10 do 10). Do opcji tej przypisane są kombinacje skrótu "klawisza polecenia" ("klawisz polecenia" + dżojstik w lewo, "klawisz polecenia" + dżojstik w prawo, w trybie układu domyślnego). Więcej informacji znajdziesz w rozdziale zawierającym przegląd skrótów poleceń. Domyślne tempo to 0 dla profilu Normalnego, 0 dla Początkującego i 5 dla Zaawansowanego. Prędkość mowy w przypadku głosu NokiaHQ jest kontrolowana przez aplikację "Mowa" w telefonie. Dla głosów Nokia tempo mowy jest stałe.
Zmiana tempa literowania od -10 do 10.
Dzięki tej opcji można zmieniać prędkość mowy (od -10 do 10) podczas literowania słowa za pomocą poleceń literowania (np. "klawisz polecenia" + 8, w trybie układu domyślnego). Domyślne poziom to 0 dla profilu Normalnego, 0 dla Początkującego i 5 dla Zaawansowanego.
Wysokość
Dzięki tej opcji można zmieniać wysokość tonu mowy (od -10 do 10). Domyślny poziom dla wszystkich profili MS to 0. Wartość domyślna określa zalecaną wysokość dla każdego głosu. Ustawienia tonu nie mają zastosowania w głosach Loquendo, Acapela HQ, Nokia i NokiaHQ.
Głos podczas rozmowy
Opcja ta, dostępna tylko w telefonach Symbian 9, pozwala wybrać głos Nokia lub Nokia HQ TTS jako głos aktywny podczas rozmowy. W telefonach Samsung z systemem Symbian 9 aktualnie nie ma możliwości korzystania z udźwiękowienia podczas rozmowy.
Głośność podczas rozmowy
Ta opcja pozwala zmieniać głośność mowy Mobile Speak podczas rozmowy (od 1 do 10). Domyślny poziom dla wszystkich profili MS to 8.
Opcja ta zatrzymuje mowę programu Mobile Speak w czasie rozmowy przez telefon. Jeśli jest wyłączona, program Mobile Speak pracuje normalnie również w czasie rozmowy, można więc na przykład sprawdzać kalendarz lub listę kontaktów rozmawiając. Domyślnie opcja ta jest wyłączona we wszystkich profilach MS. W telefonach Symbian 9 w czasie rozmowy używane są wbudowane syntezatory Nokia TTS. W telefonach Samsung z systemem Symbian 9 aktualnie nie ma możliwości korzystania z udźwiękowienia podczas rozmowy.
Wycisz przy zablokowanej klawiaturze
Opcja ta określa zachowanie programu Mobile Speak po zablokowaniu klawiatury. Kiedy jest włączona, po zablokowaniu klawiatury Mobile Speak jest automatycznie wyciszany. Po odblokowaniu klawiatury udźwiękowienie jest automatycznie włączane. Domyślnie opcja ta jest wyłączona we wszystkich profilach MS.
Cichy podczas wybierania
Dla wygody i zachowania poufności, opcja ta pozwala na wybieranie numerów bez ich wymawiania. Domyślnie opcja ta jest wyłączona we wszystkich profilach MS.
Zmiana Profilu audio.
Jeżeli Mobile Speak ogłasza informacje przy użyciu głośnika telefonu, wybierz profil Normalny. Wybierz profil zestaw słuchawkowy, jeżeli korzystasz ze słuchawek. Ustawienie domyślne dla wszystkich profili MS to Normalny.
Zmiana opóźnienia mowy (sekundy)
Opcja ta pozwala użytkownikowi określić opóźnienie (w sekundach), z którym odczytywane będą komunikaty. Może to być przydatne w aplikacjach, w których Mobile Speak reaguje szybciej niż odświeżane są informacje na ekranie. Dodatkowe opóźnienie daje pewność, że odczytany zostanie prawidłowy element. Ustawienie domyślne dla wszystkich profili MS to "Domyślne".
Zmniejsz minimalną głośność
Opcja ta umożliwia ustawienie wartości procentowej, o którą zostanie zmniejszona głośność, będąc na niskim poziomie (1-3). Zakres możliwych wartości wynosi od 12.5% do 100%. Wartość domyślna to 100% (tzn. brak redukcji).
Zwiększ maksymalną głośność
Opcja ta umożliwia ustawienie wartości procentowej, o którą zostanie zwiększona głośność, będąc na wysokim poziomie (8-10). Zakres możliwych wartości wynosi od 100% do 400%. Wartość domyślna to 100% (tzn. brak wzrostu).
Poniżej znajduje się lista opcji konfiguracyjnych Czytania:
· Zmień Ustawienia echa klawiatury.
· Zmień Ustawienia interpunkcji.
· Zmień Dyskretny tryb edycji.
· Włącz/wyłącz Literowanie fonetyczne.
· Przełącz Znacznik wielkich/małych liter.
· Przełącz “Czytaj usunięte znaki”.
· Zmień ustawienia Przetwarzania liczb.
· Zmień Minimalną liczbę przetwarzanych cyfr
· Włącz/wyłącz Słownik użytkownika.
Echo klawiatury
Ta funkcja określa, czy podczas wpisywania odczytywane są znaki i wyrazy. Możesz wybrać spośród czterech opcji:
- Brak: przy wprowadzaniu tekstu nie jest on wymawiany.
- Znaki: przy wprowadzaniu tekstu wymawiany jest każdy kolejny znak.
- Słowa: Podczas pisania znaki nie są odczytywane, jednak po wciśnięciu spacji odczytywany jest cały poprzedni wyraz.
- Znaki i słowa: zarówno znaki, jak i słowa są wymawiane podczas wprowadzania tekstu.
Do opcji tej przypisana jest kombinacja skrótu "klawisza polecenia" ("klawisz polecenia" + 9, w trybie układu domyślnego). Więcej informacji znajdziesz w rozdziale zawierającym przegląd skrótów poleceń. Domyślna wartość dla wszystkich profili MS to "znaki i słowa".
Interpunkcja
Ta opcja pozwala wybrać jeden z trzech poziomów oznajmiania interpunkcji (brak / niektóre / wszystko). Do opcji tej przypisana jest kombinacja skrótu "klawisza polecenia" ("klawisz polecenia" + 7, w trybie układu domyślnego). Domyślny poziom dla wszystkich profili MS to "niektóre". Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziale dotyczącym skrótów poleceń.
Dyskretny tryb edycji
Opcja ta określa, jak odczytywane są znaki wpisywane w polach edycyjnych hasła (np. PIN lub hasło dostępu). Kiedy wybrana jest opcja "Gwiazdka", po każdym wciśnięciu klawisza usłyszysz *. Wybór opcji "Znak" powoduje, że odczytywane są wpisywane znaki. Wybór opcji "Brak" wyłącza ogłaszanie wpisywanych znaków. Ustawienie domyślne dla wszystkich profili MS to "Gwiazdka".
Tryb Literowania fonetycznego
Tryb Literowania fonetycznego kontroluje literowanie liter (na przykład, po przyciśnięciu "klawisza Polecenia" + 8 w trybie układu domyślnego). Zamiast literowania przy użyciu nazw liter, używany jest międzynarodowy radiotelegraficzny alfabet fonetyczny (np.: “a” jest czytane jako “alpha”, “b” jest czytane jako “bravo” itd.). Ogólnie, samogłoski z akcentami będą traktowane jak standardowe samogłoski. Jednakże, w niektórych przypadkach (np.: skandynawskie samogłoski takie jak Æ, Å, hiszpańska spółgłoska ñ itd.) litery nie będą literowane fonetycznie, ale za pomocą ich nazw. Opcja ta jest domyślnie Wyłączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Znacznik wielkich/małych liter
Opcja ta zmienia sposób ogłaszania wielkich liter w edytorach tekstu (np. w wiadomości SMS, e-mail lub w pomocy). Przy włączonej opcji w trakcie wprowadzania tekstu ogłaszana będzie wielkość liter. Echo klawiatury musi być ustawione na "znaki" lub "znaki i słowa", kiedy użytkownik czyta tekst literami lub literuje bieżące słowo ("klawisz polecenia" + długo naciśnięte 6 lub "klawisz polecenia" + długo naciśnięty #). Przed wielkimi literami odczytywane będzie komunikat "Duże". Opcja ta jest domyślnie Wyłączona dla profilu Normalnego MS, Wyłączona dla Początkującego i Włączona dla Zaawansowanego.
Czytaj usunięte znaki
Kiedy ta opcja jest włączona, usuwane podczas pisania w edytorze litery są odczytywane. Jeśli poziom oznajmiania ustawiony jest na Wysoki, usłyszysz "Usunięto" i nazwę usuniętej litery. Opcja ta jest domyślnie Wyłączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Przetwarzanie liczb
Opcja ta określa sposób wymawiania liczb przez syntezator i stosowana jest do wszystkich liczb, we wszystkich aplikacjach. Liczby składające się z najwyżej czterech cyfr wysyłane są bezpośrednio do syntezatora. Większe liczby (składające się z 5 lub więcej cyfr) są przetwarzane zgodnie z ustawieniami tej opcji. Dostępne opcje to Pojedyncze, Pary, Trójki lub Syntezator mowy. W trzech pierwszych przypadkach liczby wymawiane są odpowiednio jako 1, 2 lub 3-cyfrowe grupy. Opcja "Syntezator mowy" wysyła liczbę bezpośrednio do syntezatora, który wymówi ją według własnych zasad. Ustawienie domyślne dla wszystkich profili MS to "Pojedyncze".
Zmień Minimalną liczbę przetwarzanych cyfr
Opcja ta określa minimalną liczbę cyfr, którą liczba musi posiadać, zanim zastosowana zostanie bieżąca opcja Przetwarzania cyfr. Domyślna wartość dla wszystkich profili MS to 5.
Włącz/wyłącz Słownik użytkownika
Dzięki tej opcji można włączać i wyłączać słownik użytkownika. Jest to opcja identyczna ze skrótem "klawisza Polecenia" tzn. "klawisz Polecenia" + długo naciśniete 8, w trybie układu domyślnego. Więcej informacji na temat słownika użytkownika znajdziesz pod koniec tego rozdziału. Domyślna wartość dla wszystkich profili MS to "włączony".
Poniżej znajduje się lista ustawień Ogólnych:
· Zmień Nazwę profilu.
· Przełącz opcję "Automatyczne uruchamianie Mobile Speak".
· Przełącz tryb "Oszczędzanie energii".
· Przełącz tryb "Dźwięk powitania".
· Przełącz tryb "Dopuszczaj skróty klawiszowe gdy wyciszony".
Nazwa profilu
Nazwę każdego Profilu MS możesz zmienić według własnych upodobań. Aby łatwiej zapamiętać ustawienia każdego profilu można na przykład nazwać profil “Czytanie” i używać go do czytania wiadomości sms, dokumentów i stron internetowych. Nazwa ta będzie odczytywana również przy przełączaniu profilów skrótem klawiszowym. Zmiana nazwy spowoduje też zmianę nazwy wyświetlanej na pierwszym ekranie panelu konfiguracyjnego. Domyślne nazwy to Normalny, Początkujący i Zaawansowany.
Automatyczne uruchamianie Mobile Speak
Ta opcja określa, czy program Mobile Speak będzie uruchamiany po włączeniu telefonu. Jeśli program Mobile Speak jest całkowicie wyłączony (np. po dwukrotnym wciśnięciu "Wyłącz Mobile Speak"), nie włączy się on automatycznie po restarcie telefonu. Konieczna może być pomoc osoby widzącej, aby dotrzeć do skrótu "Włącz Mobile Speak", jeśli użytkownik nie ma własnego skrótu na ekranie gotowości. Domyślnie opcja ta jest włączona dla wszystkich profili MS.
Tryb Oszczędzanie energii
Jeżeli opcja ta jest włączona, podświetlenie telefonu jest wyłączone. Pomaga to w znacznym stopniu zmniejszyć pobór energii przez telefon. Domyślnie opcja ta jest wyłączona we wszystkich profilach MS.
Tryb Dźwięk powitania
Opcja ta pozwala włączyć lub wyłączyć dźwięk powitalny i animację wyświetlane po wybraniu opcji "Uruchom Mobile Speak". Domyślnie opcja ta jest włączona dla wszystkich profili MS.
Dopuszczaj skróty klawiszowe gdy wyciszony
Kiedy ta opcja jest włączona, skróty klawiszowe (np. Klawisz Funkcyjny + 1, służący do wymawiania daty i godziny w trybie domyślnym lub powiększenia) będą działały również po zablokowaniu klawiatury. Jeśli opcja ta jest wyłączona, przed użyciem skrótu należy odblokować klawiaturę. Opcja ta jest domyślnie Wyłączona dla profilu Normalnego MS, Wyłączona dla Początkującego i Włączona dla Zaawansowanego.
Poniżej znajduje się lista ustawień Oznajmiania:
· Włącz/wyłącz oznajmianie "listy numerów".
· Włącz/wyłącz oznajmianie "numerowanie zakładek".
· Włącz/wyłącz oznajmianie "numerowanie siatki".
· Włącz/wyłącz oznajmianie "opcje przycisku Menu".
· Przełącz opcję "Automatyczna zmiana wielkości liter".
· Przełącz oznajmianie “Kasowanie znaku”.
· Włącz/wyłącz oznajmianie "Zawsze bateria/sygnał".
· Włącz/wyłącz oznajmianie "Rozszerzone bateria/sygnał".
· Włącz/wyłącz oznajmianie "ogłaszanie podmenu".
· Włącz/wyłącz oznajmianie opcji "Ogłaszanie okna".
· Włącz/wyłącz oznajmianie opcji "Ogłaszanie nieprzeczytanych wiadomości".
· Włącz/wyłącz oznajmianie "ogłaszanie klawisza".
Numerowanie list
Opcja ta określa, czy liczba porządkowa danej pozycji oraz liczba wszystkich pozycji na liście są wymawiane (na przykład pozycje w menu głównym telefonu – narzędzia, piąte z siedemnastu). Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Opcja ta określa, czy liczba porządkowa danej zakładki oraz liczba wszystkich zakładek w liście zakładek są wymawiane (np. “Zaawansowane, pierwsza z trzech). Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Opcja ta określa, czy liczba porządkowa danej ikony oraz liczba wszystkich ikon są wymawiane (np. w głównym domyślnym menu telefonu - “narzędzia, piąte z siedemnastu”). Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Określa, czy ogłaszane są funkcje przypisane do lewego i prawego przycisku programowego (oraz do klawisza Enter na urządzeniach z systemem w wersji 9.3). Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Opcja ta określa, czy ogłaszane są zmiany dotyczące wielkich/małych liter, kiedy opcja tekstu ustawiona jest na automatyczną zmianę (oznaczona jest wtedy jako Abc i zmienia literę na wielką po każdej kropce). Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Opcja ta określa, czy podczas kasowania znaku odczytywany jest komunikat "Skasowano". Opcja ta jest domyślnie Wyłączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Dzięki tej opcji program Mobile Speak zawsze ogłasza poziom baterii i sygnału podczas czytania ekranu trybu oczekiwana. Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Ta opcja udostępnia bardziej szczegółowy opis poziomu naładowania baterii i siły sygnału. Na przykład mówi: “poziom baterii trzy kreski, poziom sygnału 4 kreski” zamiast zwykłego “bateria 3, sygnał 4”. Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Dzięki tej opcji program Mobile Speak wymawia słowo "podmenu" przy opisie elementów, dla których dostępne są dodatkowe opcje. Podmenu można otwierać i zamykać wciskając dżojstik odpowiednio w prawo lub w lewo. Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Jeżeli opcja ta jest włączona, Mobile Speak wymawia słowo "Okno" podczas ogłaszania tytułu ekranu. Na przykład, “okno wiadomości” zamiast “wiadomości”. Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Ogłaszanie nieprzeczytanych wiadomości
Włączenie tej opcji powoduje, że program ogłasza obecność nieprzeczytanych wiadomości w skrzynce odbiorczej (np. "skrzynka odbiorcza, nieprzeczytane widomości") podczas przeglądania folderu Wiadomości. Program podaje również, w miarę przewijania, które wiadomości są nieprzeczytane. Opcja ta jest automatycznie włączana w trybach oznajmiania wysokim i normalnym. Domyślnie opcja ta jest włączona dla wszystkich profili MS.
Opis klawisza
Gdy opcja ta jest włączona, po wciśnięciu przycisków programowych, klawisza enter w dżojstiku lub klawisza menu odczytywane są dodatkowe informacje. Opcja ta jest automatycznie włączana w trybie oznajmiania Wysoki. Opcja ta jest domyślnie Wyłączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Ogłaszaj Zaznaczone na początku
Opcja ta umożliwia użytkownikowi wybrać, czy MS ma ogłaszać "zaznaczone" na początku lub końcu zaznaczonych elementów tabeli lub siatki. Domyślnie opcja ta jest włączona dla wszystkich profili MS.
Poniżej znajduje się lista ustawień brajla:
· Ustaw brajlowską tablicę wprowadzania.
· Ustaw brajlowską tablicę wyświetlania.
· Włącz/wyłącz "Pokaż typ kontrolki".
· Włącz/wyłącz "kursor brajlowski".
· Włącz/wyłącz "Automatycznie wyłącz Bluetooth".
· Włącz/wyłącz "streszczenie kontrolki".
· Włącz/wyłącz "Pełne przewijanie przy pisaniu".
· Włącz/wyłącz "Pulsowanie kursora".
· Włącz/wyłącz "Pomiń znak wielkiej litery".
· Włącz/wyłącz "Połącz przy uruchomieniu".
Opcje te ustawiają tabele brajlowskie używane do wyświetlania i pisania w brajlu. Każdy stopień brajla i język ma oddzielną tabelę. Tabela ta używana jest do wyświetlania tekstu na monitorze brajlowskim lub przy wprowadzaniu tekstu z brajlowskiej klawiatury. Od wersji 3.0 programu Mobile Speak można wybrać różne tabele do czytania i do pisania. Na przykład, do wprowadzenia tekstu możesz używać tabeli brajlowskiej angielski US stopień 2, a wyświetlać tekst korzystając z polskiego brajla komputerowego. Domyślnie, do wyświetlania i wprowadzania tekstu używane są 8-punktowe tabele brajla komputerowego.
Po włączeniu, opcja ta poprzedza każdy tekst wysyłany do monitora brajlowskiego skrótem informującym o typie wyświetlanej kontrolki. Skróty opisujące w brajlu kontrolki mogą zmieniać się zależnie od wybranego języka. W angielskim syntezatorze mowy skrót ed jest używany, aby wskazać, że kontrolka posiadająca fokus jest polem edycyjnym. Natomiast w norweskim syntezatorze mowy używany jest skrót sf. Domyślna ustawienie dla wszystkich profili MS to "włączony".
Oprócz zwykłego trybu nawigacji po ekranie, program Mobile Speak udostępnia również opcję "Kursor brajlowski", który pozwala przeglądać zawartość ekranu w brajlu, niezależnie od tego, czy jest ona dostępna dla kursora systemowego oraz umożliwia eksplorację ekranu bez zmiany pozycji fokusa. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "wyłączony".
Jeśli ta opcja jest aktywna, Bluetooth jest automatycznie wyłączany przy ręcznym odłączeniu urządzenia brajlowskiego, zarówno przez zerwanie połączenia między urządzeniem i telefonem, jak i przez wyłączenie urządzenia. Zapewnia to wyższy poziom ochrony i oszczędza baterię. Bluetooth jest włączany automatycznie przy ponownym ustanowieniu połączenia między urządzeniem i telefonem. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "wyłączony".
Opcja ta, używana w trybie kursora brajlowskiego dodaje jedną linię do każdej edytowalnej kontrolki, listy lub siatki. Dostarcza użytkownikowi informacji na temat położenia kursora w kontrolce oraz informuje o liczbie linii i elementów w kontrolce. Na przykład, jeśli kursor jest umieszczony w drugiej z czterech linii edytora, streszczenie w trybie kursora brajlowskiego przekaże w sposób zwięzły informację, że kontrolka to pole edycyjne z czterema liniami i kursor jest umieszczony w drugiej linii. Ta sama zasada obowiązuje przy listach i siatkach, z odpowiednio zmienioną nazwą i liczbą elementów. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "włączony".
Opcja ta określa sposób przewijania linii brajlowskiej przy przejściu na koniec linii podczas wprowadzania lub edycji tekstu. Jeśli jest włączona, informacja zostanie przewinięta o całą szerokość linii i kolejny znak pojawia się w pierwszej komórce nowej linii brajlowskiej. Opcja ta jest domyślnie włączona, ponieważ większość użytkowników nie sprawdza podczas pisania informacji wyświetlanych w brajlu. Jeżeli opcja ta jest wyłączona, linia brajlowska zostanie przewinięta tylko o jedną komórkę i kolejny znak pojawi się na końcu bieżącej linii. To ustawienie jest zalecane w celu monitorowania dotychczas wprowadzonego tekstu bez konieczności korzystania z syntezatora.
Gdy opcja ta jest włączona, aktualna pozycja kursora w tekście jest zaznaczona na monitorze brajlowskim miganiem dotykowego kursora (punkty 7 i 8 podnoszą się i chowają co pół sekundy). Miganie ustaje, gdy urządzenie lub telefon nie są dotykane przez 30 sekund. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "wyłączony".
Włączenie tej opcji blokuje wyświetlanie znaku wielkiej litery w brajlu literackim. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "wyłączony".
Gdy opcja ta jest włączona, przy uruchomieniu telefonu program Mobile Speak automatycznie próbuje połączyć się z ostatnio używanym urządzeniem brajlowskim. Domyślne ustawienie to "wyłączony".
Poniżej znajduje się lista ustawień Powiększenia:
· Zmień Poziom powiększenia.
· Włącz/wyłącz "Automatyczne uruchamianie Mobile Magnifier".
· Zmień "typ układu".
· Włącz/wyłącz "Automatyczne powiększenie".
· Włącz/wyłącz "Przewijanie".
· Zmień tempo przewijania.
· Włącz/wyłącz opcję "Ramka".
· Zmień szerokość ramki.
· Zmień kolor ramki.
· Włącz/wyłącz "wygładzanie czcionek".
· Zmień schemat kolorów.
· Włącz/wyłącz "Zaawansowany schemat kolorów".
· Włącz/wyłącz "skróty statusu".
· Zmień Poziom powiększenia podział.
· Włącz/wyłącz "kursor tekstowy".
· Zmień kolor kursora tekstowego.
· Zmień rozmiar kursora.
· Włącz/wyłącz "Pulsowanie kursora".
Dostępne jest dziewięć poziomów powiększenia, od 1,25x do 16x. Ustawienie domyślne dla wszystkich profili MS to 2x.
Jeśli opcja ta jest aktywna, program Mobile Magnifier zostanie uruchomiony automatycznie po włączeniu telefonu. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "wyłączony".
Mobile Magnifier v3.00 może powiększać ekran na trzy sposoby:
· Widok Pełny ekran (domyślny układ dla wszystkich profili MS): Powiększona jest zawartość całego ekranu.
· Widok Podział: tekst na środku ekranu jest powiększany zgodnie z aktualnymi ustawieniami, natomiast tytuł okna umieszczony na górze i nazwy przycisków programowych na dole są powiększone zgodnie z dodatkowymi ustawieniami powiększenia.
· Widok Klasyczny: dolna część ekranu pokazuje obraz w powiększeniu, górna pokazuje ten sam obraz bez powiększenia.
![]() |
![]() |
![]() |
Automatyczne powiększenie może być włączone lub wyłączone. Jeśli jest włączone, poziom powiększenia automatycznie dostosuje się do zawartości ekranu, a zatem może się zmienić. Użytkownicy, którzy chcą korzystać ze stałego poziomu powiększenia, powinni wyłączyć tę opcję. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "wyłączony".
Gdy opcja ta jest włączona, jeśli powiększenie powoduje, że tekst nie mieści się na ekranie, program sam przewinie obraz, aby użytkownik mógł go obejrzeć w całości bez konieczności wciskania klawiszy. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "włączony".
Opcja ta określa prędkość przewijania obrazu, gdy włączona jest opcja "Przewijanie". Dostępne jest 10 prędkości przewijania. Wartość domyślna to 3 dla profilu Normalnego MS, 1 dla Początkującego i 5 dla Zaawansowanego.
Mobile Magnifier może wyświetlić wokół powiększanego obszaru ramkę. Opcja ta jest domyślnie Wyłączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Szerokość ramki można dostosować do preferencji użytkownika. Opcja domyślna dla profilu Normalnego MS to "mała", dla Początkującego - "duża", dla Zaawansowanego - "mała".
Kolor ramki można dostosować do preferencji użytkownika: biały / czerwony / zielony / czarny / żółty / niebieski. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "czerwony".
Mobile Magnifier jest pierwszym i jedynym programem dla platformy Symbian, który udostępnia opcję wygładzania czcionek, bardzo pomocną dla osób z uszkodzeniami wzroku. Opcja ta wygładza rogi, zaokrąglenia i krawędzie powiększonych znaków, co powoduje, że są one mniej postrzępione i tym samym łatwiejsze w odbiorze, nawet przy długim czytaniu.
Oto przykład:
![]() |
![]() |
Domyślne opcja ta jest włączona dla profilu Normalnego i Początkującego MS, a wyłączona dla Zaawansowanego.
Mobile Magnifier udostępnia 7 schematów kolorów: normalne, czarno-białe, szary niska rozdzielczość, szary wysoka rozdzielczość, kolor niska rozdzielczość, kolor wysoka rozdzielczość i odwrócone kolory. Pozwalają one dostosować wyświetlanie obrazu do różnych wad wzroku. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "normalny".
Opcja ta automatycznie wczytuje schematy kolorów zwiększające czytelność tekstu. Schematy są dostępne we wszystkich aplikacjach. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "wyłączony".
Włączenie tej opcji daje dostęp do następujących ekranów informacyjnych:
Przytrzymanie lewego przycisku programowego przez pół sekundy wyświetli ikonę z informacją o poziomie naładowania baterii, status sieci i godzinę – dużym drukiem i ikonami.
Przytrzymanie prawego przycisku programowego przez pół sekundy wyświetli w powiększeniu listę nieodebranych połączeń, nieprzeczytanych wiadomości oraz datę.
Powyższe funkcje można włączać i wyłączać poprzez opcję "Skróty statusu". Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "włączony".
Jest to dodatkowy poziom powiększenia używany do wyświetlania tytułu ekranu oraz opisu przycisków programowych w trybie podziału. Wartość domyślna to 2x dla wszystkich profili MS.
Możesz zmienić domyślny kursor systemowy na kursor stworzony przez siebie, ze zmienioną szerokością, kolorem lub miganiem. Funkcję tę można włączać i wyłączać poprzez opcję Kursor tekstowy. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "włączony".
Użytkownik może wybrać między następującymi kolorami kursora: białym, czerwonym, zielonym, czarnym, żółtym i niebieskim. Domyślne ustawienie dla wszystkich profili MS to "czerwony".
Użytkownik może wybrać rozmiar kursora pomiędzy małym, średnim i dużym. Opcja domyślna dla profilu Normalnego MS to "duży", dla Początkującego - "duży", dla Zaawansowanego - "mały".
Użytkownik może włączyć lub wyłączyć miganie kursora. Opcja ta jest domyślnie Włączona dla profilu Normalnego MS, Włączona dla Początkującego i Wyłączona dla Zaawansowanego.
Opcje lewego przycisku programowego
Kiedy wybrany jest dany profil, to po naciśnięciu lewego przycisku programowego w oknie konfiguracji Mobile Speak, wyświetlane są następujące opcje:
Opcja ta jest dostępna podczas konfiguracji ustawień wybranego profilu MS. Otwiera okno, w którym możesz zmienić aktualnie zaznaczony element. Dla elementów, gdzie możliwa jest zmiana między Tak i Nie, wciśnięcie "Zmień" powoduje zmianę wartości, bez otwierania odrębnego ekranu.
Ta opcja powoduje, że ustawienie zaznaczonej funkcji zostanie wprowadzone we wszystkich profilach MS. Na przykład, jeśli zaznaczona jest Głośność i poziom ustawiony na 4, użycie opcji "Zastosuj do wszystkich profili" spowoduje, że wszystkie profile MS będą miały ustawioną głośność na 4. Jedynym wyjątkiem jest Nazwa profilu. Wciśnięcie opcji "Zastosuj do wszystkich profili" nie odniesie w tym przypadku skutku, jako że nie jest możliwe nadanie wszystkim profilom tej samej nazwy.
Aby aktywować Mobile Speak za pomocą SMS. Jeżeli nie zostanie to zrobione, MS będzie pracować tylko przez 10 minut.
Aby aktywować Mobile Speak za pomocą Internetu. Jeżeli nie zostanie to zrobione, MS będzie pracować tylko przez 10 minut.
Opcja "Klawisz Polecenia 1" pozwala skonfigurować, który klawisz pełni rolę klawisza funkcyjnego Mobile Speak, aby korzystać ze skrótów klawisza funkcyjnego.
Oto lista dostępnych opcji:
· Domyślne
· klawisz Menu
· klawisz Wyślij
· Włącznik
· klawisz Multimedia
· klawisz Edytuj
· klawisz Galeria
· klawisz Aparat
· przycisk Chr (tzn. klawisz który otwiera tabelę symboli, dostępny na wielu telefonach QWERTY)
· klawisz Kalendarz
· klawisz Email
· klawisz Kontakty
· Brak
Aby wybrać klawisz, przewiń w górę lub w dół do wybranego klawisza i naciśnij dżojstik. Wejdź, aby zaznaczyć element, a następnie wciśnij OK. Jeżeli tylko przewiniesz do wybranego klawisza i wciśniesz OK bez wciskania Enter, przycisk nie zostanie zaznaczony i wybór nie ulegnie zmianie.
Przycisk "Domyślny" oznacza klawisze edycji w urządzeniach, na których jest on dostępny. Jeżeli urządzenie nie posiada klawisza edycji, jako "Domyślny" przycisk funkcyjny użyty zostanie inny klawisz. Poniższa lista przedstawia "Domyślny" klawisz funkcyjny dla każdego obsługiwanego urządzenia.
· Klawisz Edytuj: 3250, 5500, E50, E60, E65, E70, N71, N73, N75, N76, N77, N80, N91, N92, N93, N93i, N95, N95 8GB, Samsung L870
· Klawisz Multimedia: 5320, 6290, N78, N79, N81, N82, N85, N96
· Klawisz Kalendarz: E51, E52, E63, E66, E71, E72, E75
· Klawisz Aparat: 5230, 5530, 5630, 5730, 5800, 6120, 6121, 6124, 6220, 6710, 6720, N97, N97 Mini, X6, Samsung i450
· Klawisz GPS: 6110, 6210, 6650 AT&T, 6730
· Lewy shift: E61, E61i, E62
· Klawisz Nagrywanie: E90
· Klawisz przewijania: 5700
· Klawisz Wiadomości: 6790 Surge
· Klawisz Menu: N86
· Klawisz Muzyka / Radio: Samsung i550, Samsung i7110, Samsung G810
· Klawisz Galeria: Samsung i8510 INNOV8
Zwróć uwagę, że nie wszystkie klawisze wymienione na liście przycisków funkcyjnych są dostępne dla wszystkich urządzeń, zatem upewnij się, że wybierasz klawisz odpowiedni dla twojego urządzenia. Jeżeli jako przycisk Funkcyjny wybrany zostanie klawisz, który nie jest dostępny, program zachowuje się jak po wybraniu opcji "Brak".
Początkowa wartość opcji Klawisz Polecenia 1 to "Domyślne".
Mobile Speak pozwala skonfigurować dodatkowy przycisk Funkcyjny. Może to być szczególnie przydatne w przypadku obracanych lub rozsuwanych telefonów jak E75 lub E90, w których wygodne może być korzystanie z różnych przycisków Funkcyjnych, gdy klawiatura jest zamknięta lub otwarta. Lista dostępnych klawiszy i ogólne zastosowanie są identyczne jak w przypadku Klawisza Polecenia 1 - szczegółowy opis znajdziesz w poprzedniej sekcji.
Początkowa wartość opcji Klawisz Polecenia 2 to "Brak".
Dzięki tej opcji, użytkownik może ustawić maksymalny czas pomiędzy naciśnięciem "klawisza polecenia", a naciśnięciem następnego klawisza tak, aby dalej traktować to jako jedno polecenie. Wartość domyślna to 3 sekundy.
Słownik użytkownika
Więcej informacji na temat słownika użytkownika znajdziesz poniżej.
Podmenu "Konfiguruj urządzenia" w menu Brajl uruchamia menedżera urządzeń brajlowskich, który wyświetli listę dostępnych urządzeń. Możesz dodawać urządzenia, usuwać je, wyświetlać informacje o poszczególnych urządzeniach lub połączyć się z wybranym urządzeniem.
Aby dodać urządzenie brajlowskie do listy:
1. wybierz z menu Opcje otwieranego lewym klawiszem programowym element "Dodaj nowe urządzenie".
Mobile Speak wyświetli listę obsługiwanych urządzeń.
2. wybierz urządzenie z listy.
Menedżer urządzeń wykona wyszukiwanie Bluetooth, aby ustanowić połączenie. Kiedy urządzenie zostanie skonfigurowane, można się z nim łączyć i rozłączać wybierając opcję "Połącz" z menu Opcje lub za pomocą skrótu klawiszowego Edytuj + Połącz. Możesz dodać więcej niż jedno urządzenie w menedżerze urządzeń, a później wybierać urządzenie przy połączeniu.
Aby usunąć, wyświetlić lub połączyć się z urządzeniem, należy wybrać odpowiednią opcję z listy Menedżera urządzeń, a następnie odpowiednie polecenie z menu Opcje.
Ten element podmenu menu Brajl wykonuje tę samą funkcję, co skrót klawiszowy Edytuj + Połącz, czyli łączy z aktualnie skonfigurowanym urządzeniem brajlowskim lub jeśli połączenie jest aktywne, rozłącza z danym urządzeniem. Jeśli nie jest skonfigurowane żadne urządzenie, wyświetlony zostanie odpowiedni komunikat.
Ta opcja ma kilka zastosowań, w zależności od tego, na jakiej funkcji umieszczony jest kursor. W trakcie zmiany ustawień dla jednego z profili MS, wybranie tej opcji spowoduje powrót do ustawień domyślnych dla tego profilu. Jeśli natomiast opcja ta zostanie użyta na początkowym ekranie konfiguracji programu Mobile Speak (to znaczy na liście profili), zostaną przywrócone ustawienia domyślne dla wszystkich profili i telefon zostanie zrestartowany (Uwaga: w telefonach Symbian 9 nie jest wykonywany restart systemu). W obu przypadkach użytkownik po wybraniu tej opcji zostanie poproszony o potwierdzenie.
W menu Pomoc znajdziesz opis wszystkich skrótów poleceń.
Odczytuje informacje o dacie i wersji programu Mobile Speak, prawach autorskich, status licencji (dla każdego syntezatora zainstalowanego w telefonie) oraz numer seryjny urządzenia.
Mobile Speak obsługuje głosy pochodzące od kilku różnych dostawców syntezatorów mowy, między innymi Acapela, Fonix oraz Loquendo. Możesz zainstalować tak wiele głosów w tak wielu językach, ile tylko chcesz, zakładając, że w pamięci twojego urządzenia lub na karcie pamięci jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić pliki TTS. Zaleca się zawsze instalować głosy syntezatora mowy na karcie pamięci, tak aby pozostawić wystarczającą ilość miejsca w pamięci urządzenia dla działających programów oraz do przechowywania danych, których nie można przenieść na kartę pamięci.
Dla każdego zainstalowanego głosu możesz skonfigurować różne parametry, takie jak tempo mówienia, ton, głośność, a także słownik użytkownika dla wymowy, która będzie używana, jeżeli dany głos zostanie wybrany. Więcej informacji na temat konfiguracji tych i innych parametrów znajdziesz w rozdziale "Konfiguruj Mobile Speak".
Ważną nową cechą Mobile Speak 4 jest możliwość korzystania z trzech języków od danego dostawcy syntezatora mowy przy pomocy tylko jednej licencji. Innymi słowy, kupując licencję dla Mobile Speak z syntezatorami mowy Acapela, dostajesz trzy głosy Acapela w cenie jednego. Jest to przydatne, jeżeli wolisz inne głosy dla różnych typów aplikacji, lub jeżeli chciałbyś zainstalować głosy w różnych językach tak, aby były one zawsze dostępne. Możesz także odinstalować dany głos i zainstalować nowy od tego samego dostawcy syntezatora mowy. Co więcej, możesz tą czynność powtarzać bez konieczności nabywania nowej licencji.
Natomiast, jeżeli chciałbyś zainstalować więcej niż trzy głosy od jednego konkretnego dostawcy syntezatora mowy, istnieje możliwość nabycia dodatkowej licencji. Aby uzyskać więcej informacji prosimy skontaktować się z dystrybutorem.
Mobile Speak 4 umożliwia ci całkowitą kontrolę nad twoim urządzeniem posługując się tylko ekranem dotykowym. Możesz oczywiście połączyć ruch ręką oraz polecenia klawiszy tak, aby móc korzystać ze swojego telefonu w najbardziej odpowiadający ci sposób. To ty decydujesz, czy używać gestów dotykowych, skrótów klawiszowych czy też obu.
Możesz przemieszczać się i zaznaczać elementy za pomocą ekranu dotykowego w taki sam sposób, jak to robisz za pomocą strzałek i klawisz Enter. Możesz wykonywać te czynności za pomocą następujących gestów:
· Dotknij dwukrotnie (w dowolnym miejscu ekranu): Symuluje klawisz Enter na elemencie posiadającym fokus.
· Przesuń w górę/w dół/w lewo/w prawo: Symuluje Klawisze strzałek. Aby wykonać przesunięcie, po prostu dotknij ekranu i przesuń palcem w wybranym kierunku, a następnie podnieś palec. Ruchy dotykowe powinny pokryć odległość około 30% długości ekranu lub więcej, ale nie muszą obejmować całej szerokości lub wysokości wyświetlacza. Przesunięcia powinno się wykonywać na środku ekranu, jako że wiele telefonów posiada obszary, zazwyczaj znajdujące się przy krawędziach urządzenia, które nie reagują na dotyk. Należy też zauważyć, że przesunięcia nie muszą być szybkie. Przesunięcie na całej szerokości lub wysokości ekranu powinno zająć około sekundy.
Ekran dotykowy został podzielony na 4 wirtualne klawisze, o numerach 1 do 4. Numeracja rozpoczyna się od górnego lewego rogu i idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Taki układ powinien być znajomy dla użytkowników poprzednich wersji Mobile Speak Pocket. Wyobraź sobie, że na ekranie dotykowym znajdują się cztery klawisze. W górnym lewym rogu znajduje się wirtualny klawisz o numerze 1, w górnym prawym rogu - numer 2, w dolnym prawym rogu - numer 3, natomiast w dolnym lewym rogu - numer 4.
Na przykład, po długim dotknięciu 1 pojawi się menu Start danego urządzenia. Długie dotknięcie 2 zamyka aplikację, w której się aktualnie znajdujesz, dotknięcie 3 wykonuje polecenie Zatrzymaj czytanie, długie dotknięcie 3 przełącza nowy tryb prywatności (tylko w urządzeniach z Windows Mobile) natomiast długie dotknięcie 4 blokuje ekran.
Niektóre polecenia zostały pogrupowane, aby zapewnić ci dostęp intuicyjny do nich. W ten sposób otrzymujesz 3 dodatkowe grupy poleceń o nazwach "Mów", "Idź do" oraz "Ustawienia", czyli układy poleceń.
Jak sama nazwa wskazuje, układ polecenia Mów zawiera polecenia, które spowodują, że Mobile Speak będzie udzielał ci informacji (takich jak czytanie daty i godziny, czytanie statusu urządzenia czy powtórzenie ostatnio wymówionego tekstu) oraz polecenia Czytania.
Układ "Idź do" pozwala uruchomić aplikacje, naciskać przyciski programowe, przechodzić do poprzedniej lub następnej kontrolki, uruchamiać specjalne narzędzia jak na przykład klawiatura dotykowa lub przełącznik między aplikacjami.
Układ "Ustawienia" pozwala ci skonfigurować Mobile Speak, wyciszenie, tempo mowy, głośność, echo klawiatury itd.
Te 3 układy poleceń dodatkowych są dostępne po wykonaniu następujących gestów:
· Dotknij 1: otwiera układ polecenia "Idź do".
· Dotknij 2: otwiera układ polecenia "Ustawienia".
· Dotknij 4: otwiera układ polecenia "Mów".
Na przykład, aby Mobile Speak odczytał status urządzenia, powinieneś użyć polecenia podwójnego dotknięcia 2 w układzie "Mów". Aby to zrobić, musisz najpierw uruchomić układ "Mów" za pomocą polecenia Dotyk 4. Mobile Speak powie "Mów", wskazując, że uruchomiłeś ten układ. Następnie, podwójnie dotknij 2 (czytaj status urządzenia), a otrzymasz poszukiwaną informację.
Kolejny przykład: wyobraź sobie, że chcesz, aby Mobile Speak czytał przyciski programowe. Aby to zrobić, dotknij 4 (Mów), a następnie dotknij 1, co jest gestem związanym z czytaniem przycisków programowych w układzie "Mów".
W ten sposób, możesz wykonać każde polecenie za pomocą maksymalnie dwóch gestów. Co więcej, niektóre gesty są dostępne bezpośrednio w trybie domyślnym. Na przykład, w urządzeniach z Windows Mobile, polecenie pokaż menu Start jest przypisane do długo dotknij 1.
Zauważ, że wchodząc do układu polecenia dodatkowego możliwe jest, że inne funkcje będą przypisane przesunięciom kierunkowym (więcej informacji na ten temat można znaleźć w rozdziale opisującym wszystkie polecenia). Na przykład, jeśli Dotkniesz 2, otwierając układ poleceń Ustawień, przesunięcie w górę i dół odpowiednio zwiększy i zmniejszy poziom głośności, natomiast przesunięcie w lewo i w prawo zmienią tempo mowy.
Po otworzeniu układu poleceń dodatkowych masz dwa sposoby powrotu do przypisania domyślnego. Po pierwsze, po 10 sekundach braku aktywności powrócisz do trybu domyślnego. Po drugie, możesz trzykrotnie dotknąć ekran, aby zmusić Mobile Speak do powrotu do trybu domyślnego.
Więcej informacji na temat wszystkich poleceń ekranu dotykowego znajdziesz na stronie: http://www.codefactory.es/MS4/MS4Commands.doc
Lista poleceń jest dobrym sposobem używania telefonu, jeżeli nie chcesz się nauczyć poleceń ekranu dotykowego, jako że umożliwia ci ona skorzystanie z dostępnych poleceń za pomocą interfejsu dotykowego. Poza wykonywaniem poleceń za pomocą dotknięcia czy też podwójnego dotknięcia, możesz także przesuwać i przytrzymywać (tj. przesuwać w dowolnym kierunku, a następnie zatrzymać się i przytrzymać palec na ekranie do momentu, aż usłyszysz komunikat głosowy), a Mobile Speak ogłosi "Lista poleceń".
W tym momencie uzyskujesz dostęp do poleceń poprzez przesuwanie się w górę i w dół tak, jak gdyby było to menu. Ten tryb wyświetla wszystkie dostępne polecenia dla bieżącego układu, tak więc domyślnie masz dostęp do poleceń Otwórz menu Start, Idź do, Ustawienia, Zatrzymaj mowę, Mów itd. Jeżeli znajdujesz się w układzie "Mów", to menu zapewni ci dostęp do szczegółowych poleceń takich jak czytaj datę i godzinę, czytaj bieżący ekran itd. Użyj listy poleceń, aby wykonywać polecenia w przypadku, jeżeli nie pamiętasz sekwencji gestów dla danego polecenia. Na przykład, pamiętasz że Dotknij 4 to "Mów", ale nie pamiętasz, w którym miejscu w grupie poleceń "Mów" znajduje się funkcja czytaj datę i godzinę. W takim przypadku Dotknij 4 (Mów), a następnie przesuń i przytrzymaj ekran, aby uzyskać dostęp do listy poleceń dostępnych w grupie "Mów".
Polecenia są wymienione sekwencyjnie, więc będziesz mógł łatwo zaznaczyć wybrane polecenie. Po uruchomieniu Listy poleceń dostępne gesty to:
· Przesuń w górę/w dół: Przejdź do poprzedniego/następnego dostępnego polecenia.
· Przesuń w lewo/w prawo: Przejdź do poprzedniego/następnego dostępnego polecenia 3 na 3 (rodzaj polecenia następna/poprzednia strona; przydatne w długich menu). Zwróć uwagę, że funkcja ta jest dostępna jedynie w Windows Mobile.
· Dotknij (w dowolnym miejscu): Uzyskaj pomoc dotyczącą bieżącego polecenia. Zwróć uwagę, że funkcja ta jest dostępna jedynie w Windows Mobile.
· Dotknij dwa razy (w dowolnym miejscu): Wykonaj bieżące polecenie.
· Dotknij trzy razy (w dowolnym miejscu): Zamyka listę poleceń i powraca do trybu gestów domyślnych dla danego układu poleceń.
· Możesz także dotknąć, przytrzymać i poruszać palcem w górę i w dół po całym ekranie, aby eksplorować listę poleceń.
· Potrójne dotknięcie jest świetnym sposobem na reset czy też "powrotem do normalności" w większości przypadków. Jeżeli się zgubisz, wystarczy, że trzykrotnie dotkniesz ekranu, aby powrócić do stanu domyślnego. Co więcej, potrójne dotknięcie pozwoli ci także na wyłączenie wyciszenia, wyjście z kursora przeglądania, wyjście z wirtualnej klawiatury dotykowej, odblokowanie urządzenia, wyjście z listy poleceń, a także, na urządzeniach z Windows Mobile, identyfikację dzwoniącego dla przychodzących połączeń głosowych.
· Tryb pomocy klawiatury, dostępny dla Windows Mobile, może zostać aktywowany za pomocą Dotyk 1 (Idź do) + Dotyk 2. Aby go zdezaktywować, wykonaj tę samą sekwencję gestów. Jest to wspaniały sposób na nauczenie się poleceń ekranowych.
· Tryb Stylus można aktywować w dowolnym momencie długo naciskając klawisz zwiększania głośności. W trybie tym możesz używać ekranu bez konieczności włączania interfejsu dotykowego Mobile Speak. A zatem możesz dotykać to, co widzisz. Jest to przydatne dla osób widzących, które mogą potrzebować użyć urządzenia z lub bez Mobile Speak. Aby powrócić do trybu dotykowego, naciśnij ponownie klawisz zwiększania głośności. Gesty dotykowe są dostępne nawet kiedy tryb Stylus jest włączony poprzez naciśnięcie klawisza Polecenia, po którym następuje odpowiedni gest. Klawisz polecenia pozwoli ci tymczasowo wykonywać gesty dotykowe Mobile Speak, natomiast w momencie, kiedy modyfikator poleceń zostanie wyłączony, tryb Stylus będzie znowu pracował normalnie. Po długim naciśnięciu klawisza zwiększania głośności (Przełącz tryb Stylus), jeżeli głośność systemowa jest ustawiona na 0, głośność zostanie automatycznie ustawiona na 50%, aby uniknąć sytuacji, w której użytkownik przypadkowo zmniejsza głośność, nie wiedząc, jak ją później przywrócić. Zauważ, że tryb Stylus nie zmieni się w tym przypadku, a Mobile Speak powie "Mobile Speak", aby powiadomić użytkownika, że głośność została przywrócona.
· Po wykonaniu polecenia przycisku programowego "Mów" przez Dotyk 4 (mów) + dotyk 1 (czytaj przyciski programowe), masz 5 sekund, aby bezpośrednio aktywować wybrany przycisk programowy poprzez pojedynczy Dotyk 4 (lewy przycisk programowy) lub Dotyk 3 (prawy przycisk programowy). W tym czasie nie będziesz musiał naciskać Dotyk 1 (Idź do), a następnie wybrany przycisk programowy.
Dotknij dwukrotnie Wykonuje polecenie Enter/Return
Dotknij dwukrotnie i przytrzymaj Menu szybkiego dostępu
Dotknij trzy razy Opuszcza układ poleceń i odblokowuje ekran
Przesuń w lewo Strzałka w lewo
Przesuń w prawo Strzałka w prawo
Przesuń w dół Strzałka w dół
Przesuń w górę Strzałka w górę
Przesuń i przytrzymaj Lista poleceń
Dotknij 1 Idzie do Układu
Dotknij 1 i przytrzymaj Uruchamia menu Start
Dotknij 2 Układ ustawień / ustawień powiększenia
Dotknij 2 i przytrzymaj Minimalizuje aplikację i przechodzi do ekranu startowego
Dotknij 3 Zatrzymuje mowę
Dotknij 3 i przytrzymaj Przełącza tryb prywatny
Dotknij 4 Układ Mowy
Dotknij 4 i przytrzymaj Blokuje ekran
Dotknij trzy razy Wyjście z układu poleceń
Dotknij dwukrotnie i przytrzymaj Menu szybkiego dostępu
Przesuń i przytrzymaj Lista poleceń
Przesuń w lewo Przechodzi do poprzedniej strony
Przesuń w prawo Przechodzi do następnej strony
Przesuń w górę Przechodzi do poprzedniego elementu / poprzedniej kontrolki w oknie
Przesuń w dół Przechodzi do następnego elementu / kontrolki w oknie
Dotknij 2 Polecenie Tryb opisowy
Dotknij 3 prawy przycisk programowy
Dotknij 4 lewy przycisk programowy
Dotknij dwukrotnie Wirtualizuj tekst na ekranie
Dotknij 3 dwukrotnie Kursor przeglądania
Dotknij 4 dwukrotnie Przełącza aplikację
Dotknij 1 i przytrzymaj Wychodzi z aplikacji
Dotknij 2 i przytrzymaj Pokazuje menu kontekstowe
Dotknij 3 i przytrzymaj Przechodzi do paska zadań
Dotknij 4 i przytrzymaj Uruchamia wirtualną klawiaturę
Dotknij trzy razy Wyjście z układu poleceń
Dotknij dwukrotnie i przytrzymaj Menu szybkiego dostępu
Przesuń w lewo Zmniejsza tempo mowy
Przesuń w prawo Zwiększa tempo mowy
Przesuń w górę Zwiększa głośność
Przesuń w dół Zmniejsza głośność
Przesuń i przytrzymaj Lista poleceń
Dotknij 1 Przełącza wyciszenie
Dotknij 2 Przełącza brajla
Dotknij 3 Przełącza zestaw słuchawkowy Bluetooth
Dotknij 4 Przełącza powiększenie
Dotknij dwukrotnie 1 Oznajmianie trybu dyskretnego
Dotknij dwukrotnie 2 Zmienia echo klawiatury
Dotknij dwa razy 3 Konfiguracja
Dotknij dwukrotnie 4 Zmiana oznajmiania interpunkcji
Dotknij 1 i przytrzymaj Przełącza tryb literowania
Dotknij 2 i przytrzymaj Przełącza oznajmianie grafiki
Dotknij trzy razy Wyjście z układu poleceń
Dotknij dwukrotnie i przytrzymaj Menu szybkiego dostępu
Przesuń i przytrzymaj Lista poleceń
Dotknij 1 Czytanie przycisków programowych
Dotknij 2 Czytanie daty i godziny
Dotknij 3 Czytanie ekranu
Dotknij 4 Literowanie wiadomości
Dotknij dwukrotnie 1 Czytanie ostatniej wiadomości
Dotknij dwukrotnie 2 Czytanie statusu i dodatkowych informacji w niektórych aplikacjach
Dotknij dwukrotnie 3 Czytanie bieżącego fokusa
Dotknij 4 dwukrotnie Literowanie fonetyczne
Dotknij 1 i przytrzymaj Czytanie bieżącego zdania
Dotknij 2 i przytrzymaj Czytanie od góry
Dotknij 3 i przytrzymaj Czytanie od bieżącej pozycji
Dotknij 4 i przytrzymaj Układ czytania zaawansowanego
Dotknij trzy razy Wyjście z układu poleceń
Dotknij dwukrotnie i przytrzymaj Menu szybkiego dostępu
Przesuń w górę Zwiększa głośność
Przesuń w dół Zmniejsza głośność
Przesuń w lewo Zmniejsza powiększenie
Przesuń w prawo Zwiększa powiększenie
Przesuń i przytrzymaj Lista poleceń
Dotknij 2 Przełącza układ ekranu
Dotknij 3 Przełącza schemat kolorów
Dotknij 4 Przełącza powiększenie
Dotknij dwukrotnie 1 Tytuł okna
Dotknij dwukrotnie 2 Przejście do przycisków programowych
Dotknij dwa razy 3 Konfiguracja powiększalnika
Dotknij dwukrotnie 4 Przełączanie ramki
Dotknij 1 i przytrzymaj Przełączanie wygładzania czcionek
Dotknij 2 i przytrzymaj Przełączanie automatycznego przewijania
Przesuń w lewo Poprzedni znak
Przesuń w prawo Następny znak
Przesuń w górę Poprzednia linia
Przesuń w dół Następna linia
Dotknij dwukrotnie Wykonuje polecenie Enter/Return
Dotknij trzykrotnie Wyjście z trybu Kursora przeglądania
Dotknij 1 Poprzednie słowo
Dotknij 2 Następne słowo
Dotknij 3 Polecania zaawansowane (Windows Mobile)
Dotknij 4 Przechodzi do ekranu startowego
Zaawansowanie polecenia Dotknij 1 Informacja o formacie tekstu
Zaawansowanie polecenia Dotknij 2Pokazuje etykietowanie grafiki
Przesuń w dół Przechodzi do następnego polecenia
Przesuń w górę Przechodzi do poprzedniego polecenia
Przesuń w prawo Przeskakuje na liście poleceń o 3 polecenia
Przesuń w lewo Przeskakuje na liście poleceń o 3 polecenia wstecz
Dotknij raz Czytanie pomocy poleceń (Windows Mobile)
Dotknij dwukrotnie Uruchamia aktualnie zaznaczone polecenie
Dotknij trzy razy Wychodzi z listy poleceń
Jest kilka sposobów na wpisywanie tekstu za pomocą Mobile Speak. Jeżeli twoje urządzenie posiada klawiaturę, będzie to najdogodniejszy i najbardziej wydajny sposób. Możesz także użyć zewnętrznej klawiatury QWERTY lub klawiatury brajlowskiej. Mobile Speak posiada wirtualną klawiaturę ekranową, która umożliwia wpisywanie tekstu za pomocą ekranu dotykowego.
Metoda wirtualnego dotyku polega na wprowadzaniu znaków bezpośrednio na ekranie dotykowym urządzenia. Jeżeli aktywujesz tę metodę, na ekranie pojawi się wirtualna klawiatura. Za pomocą rysika lub palca wybierz znak, nie odrywając rysika (palca) od ekranu w trakcie przemieszczania się pomiędzy znakami. Po zaznaczeniu znaku, Mobile Speak go odczyta. Aby wstawić wybrany znak, oderwij rysik lub palec od ekranu. W momencie oderwania rysika lub palca od znaku, zostanie on wstawiony. Tak więc należy trzymać rysik lub palec przyciśnięty do ekranu do momentu znalezienia znaku, który chcemy wstawić.
Aby uaktywnić wirtualną klawiaturę, użyj kombinacji dotyk 1 + długi dotyk 4. Aby wyjść z trybu klawiatury wirtualnej, dotknij ekran trzykrotnie w dowolnym miejscu.
W tej metodzie wpisywania znaków jest pięć rodzajów klawiatur: małe litery, duże litery, symbole, numery oraz klawiatura telefonu. Możesz zmienić bieżący typ klawiatury za pomocą podwójnego dotyku 2 lub podwójnego dotyku 3.
W Windows Mobile, możesz użyć panelu kontrolnego, aby ustawić wszystkie układy klawiatury w orientacji portretowej (jest to zwłaszcza przydatne, jeżeli twój ekran dotykowy jest kwadratowy). Układy liczb oraz klawiatura telefonu będą zawsze wyświetlane w trybie portretowym, natomiast w przypadku układów małych liter, dużych liter oraz symboli możesz dokonać w panelu kontrolnym wyboru pomiędzy trybem portretowym a poziomym.
Aby ustawić układ klawiatury na portret lub krajobraz, przejdź do opcji Konfiguruj Mobile Speak, a następnie do opcji Dotyk. Użytkownicy Windows Mobile muszą pamiętać o wyświetlaniu 4 kwadrantów podczas używania wybranego układu klawiatury. Na przykład, jeżeli używasz układu klawiatury, który został ustawiony na portret, kwadrant 1 będzie się znajdował w lewym górnym rogu ekranu telefonu trzymanego jak portret. Jeżeli został on ustawiony na krajobraz, kwadrant 1 będzie się znajdował w lewym górnym rogu ekranu telefonu trzymanego jak krajobraz. A zatem kwadrant 1 w trybie portretowym będzie kwadrantem 4 w trybie krajobrazu, natomiast kwadrant 2 w trybie portretowym będzie kwadrantem 1 w trybie krajobrazu. Jest więc ważne, aby zawsze wiedzieć, czy układ telefonu jest ustawiony na tryb portretowy czy też krajobrazowy, a także pamiętać, że układy numerów i klawiatury telefonu zawsze będą wyświetlane w trybie portretowym, natomiast układy małych liter, dużych liter oraz symboli mogą być wyświetlane w obu trybach, które można wybrać w panelu kontrolnym.
Należy zauważyć, że układ klawiatury telefonu powinien zostać wybrany automatycznie jeżeli uruchamiasz klawiaturę dotykową z ekranu Dziś lub aplikacji Telefon w Windows Mobile.
Co więcej, dla Windows Mobile dostępne są dwa tryby klawiatury: dynamiczny i normalny (aby przełączać się między nimi używaj dotyk 1). Po otworzeniu klawiatury wirtualnej, domyślnie znajdziesz się w trybie klawiatury dynamicznej. Oznacza to, że po przyłożeniu palca trafisz na literę H, lub numer 5, jeżeli użyjesz układu klawiatury numerycznej. Na standardowej klawiaturze litera H znajduje się pośrodku ekranu.
Możesz także wybierać pomiędzy różnymi językami, poprzez podwójne dotknięcie 1 lub podwójne dotknięcie 4. Dostępność języków zależy od tego, jaki syntezator mowy zainstalowałeś. Na przykład, jeżeli zainstalowałeś głos francuski i angielski, będziesz się przełączać pomiędzy klawiaturami QWERTY oraz AZERTY.
Podczas pisania na wirtualnej klawiaturze użyj dotknięcia 2 jako klawisza Backspace oraz dotknięcia 3 jako klawisza Enter.
Przesuwanie w górę/dół/lewo/prawo pozwoli ci poruszać się po tekście podczas pracy z klawiaturą dotykową.
Poniższe podsumowanie wymienia polecenia dostępne w trybie klawiatury wirtualnej:
Przesuń w lewo Poprzedni znak
Przesuń w prawo Następny znak
Przesuń w górę Poprzednia linia
Przesuń w dół Następna linia
Dotknij 1* Przełączanie pomiędzy klawiaturą dynamiczną i statyczną (Windows Mobile)
Dotknij 2 Symuluje klawisz Backspace
Dotknij 3 Symuluje klawisz Return
Dotknij dwukrotnie 3* Ustawia następny układ klawiatury
Dotknij dwukrotnie 2* Ustawia poprzedni układ klawiatury
Dotknij dwukrotnie 4* Ustawia następny język, jeżeli jest zainstalowany więcej niż jeden język
Dotknij dwukrotnie 1* Ustawia poprzedni język, jeżeli jest zainstalowany więcej niż jeden język
Dotknij trzy razy Wyjście, wirtualna klawiatura.
* Po wykonaniu tych poleceń, można użyć pojedynczego dotyku w dowolnym miejscu, aby zmienić przypisanie polecenia. Uwaga - 5 sekund braku aktywności wyłącza ten tryb. Można także użyć potrójnego dotyku, aby wrócić do trybu klawiatury wirtualnej.
Pomimo, że Mobile Speak zapewnia dostęp do większości kontrolek i tekstu na wyświetlaczu, mogą wystąpić sytuacje, w których tekst lub informacja graficzna, której potrzebujesz nie jest dostępna przy użyciu standardowych poleceń do nawigacji. Powodów może być wiele, między innymi fakt, że szukana informacja jest wbudowana w kontrolkę tekstu statycznego lub fakt, że twórcy aplikacji użyli niestandardowych kontrolek.
Aby móc się przemieszczać po niedostępnych komórkach, Mobile Speak posiada specjalny kursor przeglądania, umożliwiający nawigację po całym ekranie oraz czytanie tekstu i grafiki, które w innym przypadku byłyby niedostępne. W niektórych przypadkach, będziesz musiał przenieść fokus do elementu zaznaczonego w trybie kursora przeglądania.
Aby aktywować tryb kursora przeglądania oraz czytać cały ekran, naciśnij klawisz Home + 3 w układzie domyślnym. Będąc w trybie kursora przeglądania, nie możesz wykonywać poleceń Mobile Speak, w które zaangażowany jest klawisz Home. Aby wyłączyć kursor przeglądania ręcznie, naciśnij klawisz Home. Mobile Speak oznajmi “Kursor przeglądania wyłączony”.
Jeżeli tryb kursora przeglądania jest aktywny, używaj klawiszy strzałek, aby przemieszczać się w treści bieżącego ekranu lub okna. Strzałka w lewo i prawo przemieszczają kursor o znak, strzałka w górę i w dół przemieszczają kursor o linię.
Jeżeli chcesz umieścić fokus na elemencie (np. widoki listy takie jak lista plików i folderów, których Mobile Speak nie może odczytać poprawnie) za pomocą kursora przeglądania, przejdź do tego elementu i naciśnij klawisz Enter. Jeżeli zaznaczyłeś opcję "Wyłącz kursor przeglądania podczas wykonywania akcji" (domyślnie opcja ta nie jest zaznaczona) w panelu kontrolnym Mobile Speak > Ustawienia główne > Ogólne, kursor Mobile Speak będzie automatycznie wyłączony, a fokus będzie umieszczony na danym elemencie, jeżeli to będzie możliwe. Naciśnij Enter ponownie, jeżeli chcesz aktywować ten element (np.: otworzyć plik albo folder). Jeżeli opcja wymieniona powyżej nie jest zaznaczona, kursor przeglądania pozostanie aktywny do momentu, aż nie zdezaktywujesz go ręcznie naciskając klawisz polecenia.
Oprócz funkcji opisanych powyżej, używanie trybu kursora przeglądania na urządzeniach z ekranem dotykowym pozwala także na intuicyjną nawigację interfejsu - podczas gdy poruszasz palcem po ekranie, Mobile Speak czyta aktualnie dotykane elementy. Aby uaktywnić tryb kursora przeglądania za pomocą ekranu dotykowego, użyj kombinacji dotyk 1 + podwójny dotyk 3. Aby wyjść z trybu kursora przeglądania, dotknij ekran trzykrotnie w dowolnym miejscu.
Możesz poruszać palcem po ekranie dotykowym, a Mobile Speak powie ci, co jest pod twoim palcem, lub możesz przemieszczać się pomiędzy dwoma elementami, które są na ekranie przesuwając w górę, dół, lewo i prawo.
· Dotknij dwukrotnie: zaznacza bieżący element.
· Przesuń w lewo/w prawo: Poprzedni/następny znak.
· Przesuń w górę/w dół: Poprzednia/następna linijka.
· Dotknij 1: poprzedni wyraz.
· Dotknij 2: następny wyraz.
· Dotknij 4: Przejdź do ekranu startowego.
· Dotknij 3: Zaawansowanie polecenia, między innymi Dotknij 1(informacja dotycząca formatowania tekstu) oraz dotknij 2 (Pokazuje etykietowanie grafiki). Funkcja Etykietowania grafiki jest dostępna jedynie w Windows Mobile.
Uwaga: jeżeli chcesz zaetykietować grafikę, musi być włączona opcja Oznajmiania grafiki. Aby aktywować Oznajmianie grafiki, wyjdź z kursora przeglądania (dotknij trzykrotnie), dotknij 2 (układ ustawień), a następnie długo dotknij 2 (przełączanie opcji Oznajmiania grafiki).
Mobile Speak zapewnia udźwiękowienie poprzez elektroniczne urządzenia brajlowskie. Podczas nawigacji w telefonie komórkowym dostępne będą zarówno informacje o kontrolkach jak i o tekście. Co więcej, za pomocą urządzeń z klawiszami brajlowskimi, możesz tworzyć dokumenty z dowolnymi aktualnie obsługiwanymi stopniami brajla i językami.
Poprzez stronę Brajl, znajdującą się w narzędziach konfiguracji Mobile Speak, użytkownicy mogą ustanowić połączenie z dowolną liczbą obsługiwanych urządzeń brajlowskich i łatwo się przełączać między nimi w dowolnym momencie. Więcej informacji na temat różnych dostępnych opcji konfiguracji znajdziesz w sekcji dotyczącej konfiguracji brajla.
W niektórych urządzeniach (włączając w to urządzenia z HumanWare, BAUM oraz Handy Tech), pierwszym krokiem, aby móc korzystać z brajla z Mobile Speak, jest sparowanie urządzenia brajlowskiego z twoim urządzeniem. W dokumentacji twojego urządzenia brajlowskiego musisz znaleźć kod, niezbędny do połączenia z innymi urządzeniami. Może to być na przykład numer seryjny danego urządzenia brajlowskiego. W innym przypadku, jest to zazwyczaj ciąg liczb, nie krótszy niż cztery cyfry, jak na przykład 1234, który jest domyślnym kodem używanym przez większość urządzeń posiadających funkcję Bluetooth. Wszystkie urządzenia Bluetooth używają numeru autoryzacji, kiedy użytkownicy próbują ustanowić połączenie między nimi celem zabezpieczenia tego połączenia.
Jeżeli już raz dodasz urządzenie do strony Brajl, nie ma potrzeby powtarzania kroków niezbędnych do skonfigurowania go tak, aby móc go używać z Mobile Speak. Co więcej, będziesz mógł włączać i wyłączać brajla w dowolnym momencie. Będziesz musiał powtórzyć proces tylko w następujących przypadkach:
Kiedy fokus znajduje się na edytowalnej kontrolce, czytanie brajla automatycznie przechodzi w tryb edycji tak, że Mobile Speak wyświetla kursor tekstowy podnosząc punkty 7 i 8. Obecnie ten kursor dotykowy jest dostępny, gdy wybrany jest 6 lub 8 punktowy brajl komputerowy. Jeżeli pod kursorem znajduje się znak pisany wielką literą, punkty sie zmienią, co oznacza, że punkt 8 się podniesie podczas gdy punkt 7 nie. Jeżeli użyjesz poleceń zaznaczania tekstu, punkty 7 i 8 pojawią się we wszystkich komórkach zaznaczonego tekstu.
Wpisując tekst za pomocą brajla 1 lub 2 stopnia, należy pamiętać, że tekst nie będzie przetłumaczony, dopóki nie zostanie naciśnięta Spacja lub Enter, lub wykonane polecenie, które przenosi fokus lub wyświetla wiadomość. Należy także pamiętać, że stopień brajla używany do wpisywania tekstu nie koniecznie musi być zgodny z tym, który jest ustawiony dla czytania tekstu, tak więc należy się o tym upewnić, używając odpowiednich poleceń do konfiguracji wpisywanego i odczytywanego brajla.
Możesz użyć polecenia backspace, przypisanego do kombinacji klawiszowej specyficznej dla twojego urządzenia brajlowskiego, podczas wpisywania brajla w dowolnym stopniu, aby usunąć znak po lewej stronie kursora tekstowego. Zauważ, że możesz użyć tego polecenia nawet przed tym, jak tekst wpisany w brajlu 1 lub 2 stopnia został przetłumaczony. Jeżeli chcesz usunąć całość wpisanego przez ciebie tekstu, łącznie z tym, który nie został jeszcze przetłumaczony, użyj brajlowskiego polecenia Escape, dostępnego na wszystkich obsługiwanych urządzeniach brajlowskich.
Mobile Magnifier jest pełnoekranową aplikacją powiększającą, która powiększa i poprawia czytelność zawartości ekranu, wykrywa obszary zainteresowania, aby uczynić je lepiej widocznymi oraz oferuje skróty klawiszowe, aby uzyskać powiększony widok ikon dostarczających informacje nie tekstowe. Z Mobile Magnifier możesz:
· Powiększyć zawartość ekranu dzięki dziesięciu zmiennych poziomach powiększenia.
· Wygładzić krawędzie powiększonych czcionek i grafiki.
· Uzyskać dostęp do siedmiu różnych schematów kolorów dla lepszego kontrastu wizualnego.
· Powiększyć cały ekran lub tylko te części, które cię interesują.
· Łatwo przewijać zawartość ekranu, nawet w widoku powiększonym.
Pomimo osobnych licencji, Mobile Magnifier może zostać zainstalowany łącznie z Mobile Speak, co uławia równoczesne udźwiękowienie i powiększenie ekranu, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
Pomimo, że Mobile Magnifier automatycznie wykryje obszar zainteresowania i powiększy go, może wystąpić potrzeba dowolnego eksplorowania całego ekranu. Aby to zrobić, naciśnij i przytrzymaj klawisze strzałek w dowolnym momencie działania Mobile Magnifier, aby przewinąć zawartość ekranu.
Co więcej, dla urządzeń z Windows Mobile, Mobile Magnifier zapewnia tryb zwany "Lupy". Będąc w tym trybie, możesz użyć rysika lub palca bezpośrednio na ekranie dotykowym, aby przemieszczać lupy po całym ekranie. W dowolnym momencie, możesz dotknąć raz lub dwa razy obszary znajdujące się wewnątrz lupy, tak jak byś to normalnie zrobił z ekranem dotykowym. Aby poruszać się lupami po ekranie możesz także użyć klawiszy strzałek. Dzięki temu, lupy są dostępne nawet na urządzeniach nie posiadających ekranu dotykowego.
Mobile Magnifier można uruchomić lub zatrzymać w dowolny z poniższych sposobów:
· Naciskając klawisz polecenia + długo 0
· Z folderu Code Factory, znajdującym się w menu Start twojego telefonu
· Dotknij 2 (Ustawienia) + dotknij 4 na ekranie dotykowym
W urządzeniach z Windows Mobile, możesz uruchomić i zatrzymać Mobile Magnifier ze strony Powiększenie na ekranie startowym.
Mobile Magnifier zapewnia szeroką gamę ustawień konfiguracyjnych tak, aby wyjść na przeciw potrzebom każdego użytkownika dowolnego telefonu. Ustawienia te można skonfigurować na stronie Powiększenie, znajdującej się w narzędziu konfiguracji Mobile Speak. Więcej informacji znajdziesz w sekcji poświęconej konfiguracji Mobile Speak.
W telefonach z Windows Mobile istnieje możliwość dezinstalacji Mobile Magnifier przy jednoczesnym zachowaniu zainstalowanego Mobile Speak. Aby to zrobić, zaznacz opcję "Usuń Mobile Magnifier z mojego urządzenia", która znajduje się w panelu kontrolnym Mobile Speak.
Możesz zmienić sposób, w jaki twój syntezator głosu wymawia słowa używając Słownika użytkownika Mobile Speak.
Dostęp do Słownika użytkownika można uzyskać na kilka sposobów:
· Klawisz polecenia + długo 4
· W urządzeniach z Windows Mobile: poprzez panel kontrolny Mobile Speak, opcja Głosy, znajdującej się na stronie Konfiguracja Profili.
· Urządzenia z platformą Symbian: poprzez Konfiguruj Mobile Speak, naciśnij lewy klawisz programowy, a następnie wybierz "Słownik użytkownika".
Po uruchomieniu słownik użytkownika wyświetla listę wszystkich licencjonowanych syntezatorów zainstalowanych w telefonie. Jeżeli żaden z nich nie jest licencjonowany, wyświetlone zostaną wszystkie syntezatory. W słowniku użytkownika dostępne są następujące opcje:
· Dodaj nowy wyraz: dodaje wyraz do słowników użytkownika dla wszystkich zaznaczonych syntezatorów, niezależnie od tego, czy jest on pisany z dużej litery. Na przykład, wyraz "Cześć" będzie uważany za ten sam wyraz co "cześć". Na tę opcję składają się dwa kroki: najpierw musisz wpisać wyraz, który chcesz zmienić, a następnie wyraz zastępczy. Pamiętaj, że musisz zaznaczyć przynajmniej jeden syntezator, aby dodać nowy wyraz, w przeciwnym wypadku wyświetlony zostanie komunikat "Nie zaznaczono żadnych słowników".
· Dodaj nowy wyraz ze sprawdzaniem wielkości liter: dodaje wyraz do słownika użytkownika dla wszystkich zaznaczonych syntezatorów, rozróżniając je na bazie dużej litery. Przykład: wyraz "Cześć" nie będzie uważany za ten sam wyraz co "cześć". Aby dodać nowy wyraz ze sprawdzaniem wielkości liter, wykonaj kroki opisane powyżej. Pamiętaj, że musisz zaznaczyć przynajmniej jeden syntezator, aby dodać nowy wyraz, w przeciwnym wypadku wyświetlony zostanie komunikat "Nie zaznaczono żadnych słowników".
· Zaznacz/Odznacz: pozwala zaznaczyć lub odznaczyć wybrany syntezator, aby operacje takie jak dodawanie wyrazów były wykonywane dla kilku syntezatorów. Zwróć uwagę, że wciskanie dżojstika przełącza stan zaznaczenia dla zaznaczonego syntezatora.
· Pokaż listę wyrazów: ta opcja wyświetla wszystkie wyrazy ze słownika zaznaczonego syntezatora. Są one dostępne jako lista, możesz jednak używać szybkiego wyszukiwania przez pisanie (tak jak w Kontaktach). Funkcja ta jest użyteczna, gdy na liście są setki wyrazów. Po zaznaczeniu wyrazu możesz go usunąć lub edytować.
· Odśwież listę słownika: uaktualnia listę syntezatorów. Opcja ta może być przydatna, jeżeli zainstalowałeś nowy słownik użytkownika korzystając z programu na komputerze, a słownik nie został automatycznie uaktualniony.
· Wyczyść słownik: ta opcja czyści słownik użytkownika zaznaczonych syntezatorów. Zwróć uwagę, że wciśnięcie przycisku Kasowania wykonuje tę samą funkcję.
· Pomoc: odczytuje informacje pomocy na temat korzystania ze Słownika użytkownika.
Teraz, podczas dodawania nowych wyrazów do słownika użytkownika, obsługiwane są także następujące znaki interpunkcyjne: ! " # $ % & ‘ ( ) * + , - . / : ; < = > ? @ [ \ ] [ ^ _ ` { } ~
Należy zauważyć, że nie ma potrzeby przeładowywania bieżącego syntezatora mowy, aby odzwierciedlić zmiany przy dodawaniu nowych słów. Jest to wykonywane automatycznie, kiedy słowo jest dodawane lub kasowane.
Oto kilka ogólnych uwag, o których należy pamiętać podczas korzystania ze słownika:
· Można dodawać do słownika całe zwroty lub zdania, jednak działa to inaczej niż w przypadku pojedynczych wyrazów. Mobile Speak zastępuje tylko te wyrażenia, które dokładnie odpowiadają tym ze słownika. Na przykład: Jeżeli zmienimy odczytywanie komunikatu "Nieodebrane połączenia", reguła ta nie zadziała dla zdania "2 Nieodebrane połączenia", ponieważ tekst nie jest identyczny z tym ze słownika.
· Słowniki użytkownika są przechowywane na telefonie w plikach zwanych userdict.dat. Dla każdego syntezatora tworzony jest oddzielny plik, a położenie każdego pliku userdict.dat zależy od używanego syntezatora i głosu. Folder, w którym przechowywane są pliki, ma format /data/Nazwa_syntezatora/Język_syntezatora/[Głos_syntezatora/]. Na przykład, słownik użytkownika Acapela Spanish Javier jest przechowywany w pliku /data/speechacapela/Spanish/Javier/userdict.dat. O ile nie skopiowałeś najpierw słownika użytkownika do innej lokalizacji, pliki zawsze będą tworzone na dysku C: (tzn. w pamięci telefonu). Jeżeli chcesz korzystać ze swojego słownika użytkownika na innych telefonach, musisz po prostu przesłać plik userdict.dat na inne telefony i umieścić w tym samym folderze.
Mobile Speak zapewnia potężne możliwości przeglądania stron internetowych na wszystkich obsługiwanych urządzeniach.
We wszystkich telefonach z systemem Symbian 3 oraz 5 dostępna jest przeglądarka internetowa. Mobile Speak umożliwia wygodny dostęp do informacji wyświetlanych w przeglądarce, umożliwiając nawigację na podobnych zasadach, co programy udźwiękawiające w komputerach PC. W większości telefonów przeglądarka jest dostępna jako "Internet". W telefonach z systemem 9.2 i 9.3 oraz 5, jest to domyślna przeglądarka i jedyna preinstalowana w urządzeniu. Można ją również uruchomić wciskając długo klawisz "0" na ekranie oczekiwania. W telefonach z systemem w wersji 9.1 nie jest to domyślna przeglądarka - domyślna przeglądarka nosi najczęściej nazwę "Usługi" i również jest obsługiwana przez Mobile Speak. Jeżeli masz telefon z systemem w wersji 9.1 i chcesz korzystać z nowej przeglądarki, upewnij się, że uruchamiasz odpowiednią przeglądarkę (najczęściej dostępną jako opcja "Internet").
Mobile Speak udostępnia obsługę przeglądarki internetowej przy użyciu wirtualnego kursora. Domyślna funkcjonalność klawiatury została zmieniona, aby zwiększyć funkcjonalność i umożliwić łatwą nawigację po stronach internetowych. Podczas wczytywania strony naciśnij dżojstik w górę, aby sprawdzić status wczytywania (np. 123 z 456 KB) - dowiesz się, ile danych zostało już pobranych i ile jeszcze musi być pobrane. Po wczytaniu całej strony odczytywane jest streszczenie, które informuje o ramkach, nagłówkach, łączach i innych elementach na stronie. Po tym komunikacie możesz rozpocząć nawigację po stronie z użyciem wirtualnego kursora Mobile Speak. Uwaga: Zauważ, że przed użyciem wirtualnego kursora wczytana musi być cała strona.
Pamiętaj, że do korzystania z przeglądarki internetowej wymagane jest połączenie z Internetem. Jeżeli nie korzystasz z sieci WLAN, sprawdź opłaty naliczane przez operatora sieci, aby kontrolować koszty pobierania danych.
Oto streszczenie dostępnych poleceń wirtualnego kursora:
· Dżojstik w dół: Przejdź do przodu o element na stronie internetowej.
· Dżojstik w górę: Przejdź do tyłu o element na stronie internetowej.
· Dżojstik w prawo: Przeskocz do przodu o element, zgodnie z aktualnym trybem skoków. Tryb Skoku można zmienić wciskając klawisze 2-8 (patrz niżej). Domyślny tryb skoku po wczytaniu nowej strony to "Przełączaj między linkami".
· Dżojstik w lewo: Przeskocz do tyłu o element, zgodnie z aktualnym trybem skoków. Tryb Skoku można zmienić wciskając klawisze 2-8 (patrz niżej). Domyślny tryb skoku po wczytaniu nowej strony to "Przełączaj między linkami".
· 0: Przełącza pomiędzy początkiem i końcem strony.
· 2: C przełącza Kontrolki. Przełącza tryb skoku pomiędzy: Przeskocz do takiej samej kontrolki, Przeskocz do innej kontrolki, Przeskocz do graficznej kontrolki.
· 3: F przełącza Formularze. Przełącza tryb skoku pomiędzy: Przeskocz między formularzami, Przeskocz między polami edycyjnymi, Przeskocz między przyciskami, Przeskocz między polami wyboru i przyciskami opcji, Przeskocz między polami kombi i listami.
· 4: H przełącza Nagłówki. Przełącza tryb skoku pomiędzy: Przeskocz między nagłówkami i ramkami, Przeskocz między nagłówkami, Przeskocz między ramkami.
· 5: L przełącza Linki. Przełącza tryb skoku pomiędzy: Przeskocz między linkami, Przeskocz między nie-linkami, Przeskocz między łączami w stronie.
· 6: M zmienia tryb Przesuwania. Przesuwa się na stronie do przodu lub do tyłu o określoną wartość procentową wielkości strony. Dostępne opcje to: 2%, 5% i 10%. Ogłaszane są również informacje o numerze bieżącego elementu strony, aby sygnalizować położenie na stronie.
· 7: P przełącza Akapity. Przełącza tryb skoku pomiędzy: Przeskocz między akapitami i cytatami, Przeskocz między akapitami, Przeskocz między cytatami.
· 8: T przełącza Tabele. Przełącza tryb skoku pomiędzy: Przeskocz między tabelami i listami, Przeskocz między listami, Przeskocz między tabelami.
· 9: Czytaj do końca strony. Odczytuje zawartość strony, rozpoczynając od bieżącego elementu. Naciśnij klawisz *, aby zatrzymać czytanie i umieścić wirtualny kursor na ostatnim odczytanym elemencie.
· Wyczyść: Przechodzi wstecz po bieżącej stronie, korzystając z historii nawigacji. Udostępnia tym samym wygodny sposób śledzenia kroków nawigacji.
· Przycisk Wyślij: Otwiera okno wyszukiwania, w którym można wpisać szukany zwrot. Przyciski dżojstika w lewo i w prawo mogą być użyte do wyszukiwania kolejnych wystąpień zwrotu w dokumencie.
· Enter: Wykonuje akcję stosowną do typu kontrolki. Na przykład, wciśnięty na linku, uaktywnia go. Jeżeli kursor jest umieszczony na polu tekstowym, otwiera edytor do wpisywania tekstu.
Przyciski programowe zachowują swoje standardowe funkcje w przeglądarce internetowej. Lewy klawisz programowy otwiera menu opcji przeglądarki, a prawy klawisz programowy przechodzi wstecz na poprzednią stronę.
Uwaga: Zwróć uwagę, że obsługa Javascript w opcjach przeglądarki powinna pozostać włączona (jest ona włączona domyślnie, zatem jeżeli nie wyłączysz jej z jakiegoś powodu, wszystko powinno działać prawidłowo).
Otwieranie dokumentu z QuickWord
Kiedy QuickWord jest otwarty, pojawia się menu dostępne do nawigacji z opcjami, które są odczytywane, jeżeli są zaznaczone. Jednakże, kiedy zaznaczysz "Ostatnio używane dokumenty" lub "C:Pamięć telefonu", pojawi się lista ze wszystkimi ostatnio otworzonymi dokumentami lub cała zawartość pamięci telefonu. Ta zawartość nie będzie odczytana.
Aby uzyskać dostęp do listy plików, które są odczytywane jeżeli są zaznaczone, użyj Menedżera Plików, znajdującego się w sekcji "Narzędzia". Po otworzeniu Menedżera Plików pojawi się lista plików z pamięci telefonu, a przemieszczając się po tej liście, każdy zaznaczony element zostanie odczytany. Kiedy zaznaczysz dokument Word, QuickWord otworzy ten plik.
Uruchamianie QuickWord
Podczas otwierania pliku o rozszerzeniu .doc w Menedżerze Plików, otworzy się program QuickWord, a na ekranie pojawi się dokument w trybie "tylko do odczytu". Powyżej opisana czynność nie jest odczytywana. Jeżeli natomiast wybierzesz Opcje -> Edytuj dokument, tekst będzie w trybie edycji. Jeżeli twoja wersja QuickWord nie zezwala na edycję, być może będziesz musiał zakupić pełną licencję QuickWord, tak, aby była ona dostępna z Mobile Speak.
W trybie edycji odczytywana jest cała treść dokumentu. Czynność ta może być przerwana poprzez naciśnięcie jednego z klawiszy strzałek. Od tego momentu działają normalne kluczowe polecenia Mobile Speak, na wypadek innych programów edycyjnych (np. programy do wiadomości tekstowych).
Czytanie dokumentu z QuickWord
Przy uruchamianiu w trybie edycji odczytywana jest cała treść dokumentu. Czynność ta jest przerywana w momencie naciśnięcia dowolnego klawisza. Zależnie od naciśniętego klawisza, odpowiadające mu polecenie zostanie wykonane. Aby móc użyć głównych poleceń, które mogą zostać wykonane, musisz najpierw wejść do trybu układu czytania (Naciskając klawisz polecenia + 5). Najważniejsze z nich to:
· Klawisz polecenia + #. Czytaj cały tekst.
· Klawisz polecenia + długo naciśnięte #. Literuj bieżący wyraz.
· Klawisz polecenia + długo naciśnięta strzałka w górę. Czytaj poprzednią linię.
· Klawisz polecenia + długo naciśnięta strzałka w dół. Czytaj następną linię.
· Klawisz polecenia + 1. Czytaj poprzednie zdanie.
· Klawisz polecenia + 2. Czytaj cały tekst.
· Klawisz polecenia + długo naciśnięte 2. Idź do początku tekstu.
· Klawisz polecenia + 3. Czytaj następne zdanie.
· Klawisz polecenia + 4. Czytaj poprzedni wyraz.
· Klawisz polecenia + 6. Czytaj następny wyraz.
· Klawisz polecenia + długo naciśnięte 6. Czytaj bieżący wyraz.
· Klawisz polecenia + 7. Czytaj poprzedni akapit.
· Klawisz polecenia + 8. Czytaj od bieżącej pozycji kursora.
· Klawisz polecenia + długo naciśnięte 8. Przenieś kursor do końca tekstu.
· Klawisz polecenia + 9. Czytaj następny akapit.
Edytowanie dokumentu z QuickWord
Po wstawieniu nowego wyrazu, każda litera jest odczytywana. Po wstawieniu spacji, ostatni wstawiony wyraz jest odczytywany w całości. Kiedy edytor jest w trybie słownika T9, po naciśnięciu nowej litery, odczytywane jest całe sugerowane słowo.
Uruchamianie Fring
Uruchamiając Fring, aplikacja ta spróbuje połączyć się z internetem. Jeżeli niedostępne jest żadne połączenie, zostaniesz o tym przez nią poinformowany. Wszystkie niezbędne informacje podczas tego procesu są odczytywane przez Mobile Speak.
Po zalogowaniu się, na ekranie pojawi się lista kontaktów dodana podczas konfiguracji lub podczas ostatniej aktualizacji ustawień. Przechodząc w górę i w dół, zaznaczony kontakt zostanie odczytany.
Aby zaznaczyć kontakt, naciśnij środkowy przycisk. Otworzy się okno czatu.
Czatowanie z Fring
Okno czatu składa się z dwóch części: w górnej części pojawia się zapis rozmowy, w dolnej natomiast, w której zawsze umieszczony jest kursor, wpisujesz tekst. Cały wpisany przez ciebie tekst znajduje się w tej sekcji.
Aby wysłać wpisany tekst do drugiej osoby podczas rozmowy, naciśnij środkowy przycisk (zalecane). Możesz także użyć lewego przycisku programowego, aby otworzyć listę Opcję, a następnie wybrać opcję "Wyślij".
Kiedy druga osoba odpisze, odtworzony zostanie dźwięk. W tym momencie, masz trzy opcje, aby usłyszeć otrzymany tekst. Dla wszystkich trzech możliwości, musisz ustawić okno na ''tryb układu czytania" (naciskając klawisz polecenia + 5).
· Klawisz polecenia + długo naciśnięta strzałka w dół - czyta ostatnią otrzymaną linię.
· Klawisz polecenia + długo naciśnięta strzałka w górę - czyta cały nieczytany tekst od początku do końca. Jeżeli od czasu ostatniego wykonania tego polecenia nie pojawił się żaden nowy tekst, przeczyta ono tylko poprzednią linijkę (linijkę nad linijką, która była czytana jako ostatnia).
· Klawisz polecenia + # - czyta cały tekst z części czatu.
Aby wyjść z okna czatu, naciśnij Opcje (górny lewy przycisk), a następnie przejdź w dół i wybierz opcję Zamknij.
Mobile Speak®, Mobile Magnifier® i inne produkty firmy Code Factory®
Copyright (C) 2002-2010 by Code Factory, S.L.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
UMOWA LICENCYJNA
Instalując lub aktywując produkty Code Factory oraz ich komponenty mowy, powiększenia lub brajla, akceptujesz wszystkie warunki tej licencji.
1. UMOWA LICENCYJNA
Code Factory, S.L. (zwana dalej "Code Factory"), z siedzibą główną w Rambla d'Egara, 148, 2-2, 08221 Terrassa, Hiszpania, niniejszym gwarantuje ci licencję użytkownika na użytkowanie produktów Code Factory (zwanych dalej "Oprogramowaniem") oraz dołączonej do nich dokumentacji produktu (zwanej dalej "Dokumentacją") na następujących warunkach:
2. UDZIELENIE LICENCJI
Zezwala się na:
(i) instalowanie, aktywowanie i używanie Oprogramowania na dowolnym telefonie spełniającym jego wymagania systemowe;
(ii) instalowanie i używanie Oprogramowania na innym urządzeniu, zakładając, że:
(a) aktywowałeś Oprogramowanie na drugim urządzeniu z próbną licencją,
(a) aktywowałeś Oprogramowanie na drugim urządzeniu używając pełnej licencji, innej niż ta, która została użyta na pierwszym urządzeniu, lub
(c) przeniosłeś swój numer telefonu na urządzenie, na którym chcesz uruchomić produkt.
(iii) kopiowanie Oprogramowanie w formie przeznaczonej do odczytu komputerowego wyłącznie do celów archiwizacyjnych lub używanie w jednej lokalizacji, zakładając, że odtworzyłeś informację o prawach autorskich i prawach własności firmy Code Factory do tego oprogramowania.
3. OGRANICZENIA.
Zabrania się:
(i) modyfikowania, tłumaczenia, adaptowania, przekonstruowywania, rekompilacji i deasemblowania Oprogramowania do postaci czytelnej dla człowieka;
(ii) tworzenia dzieł pochodnych, opartych na Oprogramowaniu lub jego części, lub Dokumentacji, celem zwiększenia funkcjonalności Oprogramowania w dowolny sposób, poza tworzeniem skryptów lub innych usprawnień funkcjonalności dostępnych dla użytkownika i obsługiwanych przez Code Factory.
(iii) kopiowania Oprogramowania (oprócz celów archiwizacyjnych) lub Dokumentacji. Kopiowanie obejmuje, ale nie jest ograniczone do, reprodukcję poprzez dowolne środki mechaniczne lub elektroniczne oraz dystrybucję kopii;
(iv) usuwania wszelkich informacji o prawach autorskich i prawach własności firmy Code Factory, obecnych na i w Oprogramowaniu oraz Dokumentacji.
4. PRAWA AUTORSKIE.
Code Factory zachowuje pełne prawo, tytuł własności, prawo własności intelektualnej oraz tajemnicę handlową w i do Oprogramowania i Dokumentacji, włączając w to wszystkie kolejne kopie i aktualizacje Oprogramowania i Dokumentacji, niezależnie od zastosowanych środków lub formy.
Podobnie, pełne prawo, tytuł własności, prawo własności intelektualnej w i do zawartości dostępnej poprzez Oprogramowanie jest własnością Code Factory i jest chronione przez prawo właściwe w zakresie praw własności intelektualnej lub inne prawo. Niniejsza licencja nie daje użytkownikowi prawa do takiej zawartości.
Oprogramowanie jest chronione prawem autorskim Hiszpanii oraz przepisami międzynarodowymi dotyczącymi prawa autorskiego. W żaden sposób i w żadnych okolicznościach niniejsza umowa nie może być interpretowana jako sprzedaż pełnego prawa, tytułu własności, prawa własności intelektualnej w i do Oprogramowania i Dokumentacji.
5. OGRANICZONA GWARANCJA.
Code Factory gwarantuje, że Oprogramowanie będzie działać zasadniczo zgodnie na obsługiwanych urządzeniach wymienionych w dołączonej dokumentacji użytkownika, przez okres trzydziestu (30) dni z licencją próbną, lub przez czas nieokreślony z licencją pełną, zakładając, że wersja Oprogramowania i systemu operacyjnego oraz wersja firmware na urządzeniu, na którym działa Oprogramowanie, nie ulegnie zmianie. Niniejsza Ograniczona Gwarancja jest nieważna, jeżeli wadliwe działanie Oprogramowania nastąpiło w wyniku błędu użytkownika, wypadku, nadużycia lub jego nieprawidłowego zastosowania oraz defektów w Oprogramowaniu lub hardware (sprzęcie) urządzenia. Jest to cała i wyłączna gwarancja, którą Code Factory udziela na swoje oprogramowanie. Niektóre kraje/jurysdykcje nie zezwalają na wyłączenie lub ograniczenie czasu trwania domyślnej gwarancji, tak więc powyższe ograniczenia mogą cię nie dotyczyć.
Poza tym, jak jasno wyrażono w powyższej sekcji ograniczonej gwarancji, Oprogramowanie dostarczane jest użytkownikowi końcowemu w aktualnej postaci bez jakiejkolwiek gwarancji dowolnego rodzaju, wyrażonej jasno lub domyślnej. Code Factory nie daje żadnych gwarancji, obejmujących bez ograniczeń jakiekolwiek gwarancje sprzedajności lub zastosowania do określonych celów, które by mogły wynikać z niniejszej instrukcji. Całe ryzyko jakości i działania Oprogramowania leży po stronie użytkownika.
Żaden sprzedawca, pracownik, dealer firmy Code Factory ani żadna inna strona trzecia nie jest upoważniona do udzielania gwarancji w imieniu firmy Code Factory. Zależnie od państwa lub jurysdykcji możesz mieć inne prawa.
6. ZASTRZEŻENIA.
Użytkownik akceptuje całe ryzyko powstałe podczas pobierania, użytkowania i instalacji Oprogramowania, włączając w to, ale nie ograniczając się do, błędy w transmisji, zakłócenia danych lub Oprogramowania w urządzeniu, oraz/lub uszkodzenia urządzenia. Firma Code Factory nie odpowiada za uszkodzenia, które mogą być spowodowane przez oprogramowanie pochodzące od innych producentów, które może zostać zainstalowane i zakupione oddzielnie.
Jeśli użytkownik chce przetestować Oprogramowanie, powinien zgłosić się po licencję testową. W żadnych okolicznościach opłata za zakup licencji (w całości lub części) nie podlega zwrotowi. Podobnie, w żadnych okolicznościach zakupiona licencja nie zostanie wymieniona na licencję na inne produkty firmy Code Factory, indywidualne komponenty (włączając w to, ale nie ograniczając się do, syntezatory głosu i pluginy) oraz osobno licencjonowane dodatki.
Każda licencja gwarantuje i zezwala na instalację i aktywację Oprogramowania tylko na jednym numerze telefonu i przypisanym mu urządzeniu w danym momencie. Jeśli użytkownik chce używać w pełni aktywowaną wersję oprogramowania na kilku urządzeniach, musi zakupić odpowiednią liczbę licencji. Niektóre z funkcji Oprogramowania mogą działać inaczej z powodu różnic oprogramowania danych urządzeń. Code Factory nie ponosi odpowiedzialności za wadliwe działanie Oprogramowania spowodowane powyższymi czynnikami.
Użytkownik potwierdza, że przeczytał zawartość strony internetowej www.codefactory.es oraz powiązanych z nią innych stron internetowych i, co za tym idzie, posiada wiedzę na temat funkcji Oprogramowania. Użytkownik potwierdza również, że zapoznał się z dokumentacją przed rozpoczęciem pracy z Oprogramowaniem, a więc wie, jak należy go używać.
7. OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI.
Firma Code Factory ani jej pracownicy w żadnym przypadku nie będzie ponosić przed Użytkownikiem odpowiedzialności prawnej za przedmiot niniejszej Umowy na podstawie jakiejkolwiek teorii odpowiedzialności prawnej, w tym za jakiekolwiek szkody bezpośrednie, pośrednie, przypadkowe, specjalne, wtórne, włączając w to uszkodzenia wynikające z utraty dobrej woli, przestoju w pracy, nieprawidłowego lub wadliwego działania komputera. Ograniczenie to ma zastosowanie nawet w przypadku, gdy firma Code Factory została poinformowana o możliwości ich wystąpienia, nawet w przypadku jakiegokolwiek zaniedbania podstawowego celu każdego przedstawionego tutaj ograniczonego środka zaradczego. Niektóre kraje/jurysdykcje nie zezwalają na wyłączenie lub ograniczenie przypadkowego lub celowego uszkodzenia, tak więc powyższe ograniczenia mogą nie dotyczyć poszczególnych użytkowników. Firma Code Factory nie ponosi odpowiedzialności za żadne szkody opisane w niniejszej umowie.
8. OGRANICZONE PRAWA RZĄDU STANÓW ZJEDNOCZONYCH
W przypadku uzyskania Oprogramowania przez rząd Stanów Zjednoczonych, w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych lub poprzez głównego wykonawcę lub podwykonawcę działającego na jego rzecz (bez względu na stopień) prawa rządu do Oprogramowania i dostarczanej wraz z nim dokumentacji będą wyłącznie takie, jak określono w tekście niniejszej Umowy. Jest to zgodne z następującymi przepisami: 48 CFR 227.7201 do 227.7202-4 (w sprawie zakupów Departamentu Obrony (DOD)) oraz 48 CFR 2.101 i 12.212 (w sprawie zakupów przez podmioty inne niż Departament Obrony).
9. TELEFONY ALARMOWE.
Urządzenia, na których działa Oprogramowanie, działają w oparciu o sygnały radiowe, sieci bezprzewodowe i naziemne, a także w oparciu o funkcje zaprogramowane przez użytkownika. Dlatego też nie w każdych warunkach połączenie jest gwarantowane.
Użytkownik nie powinien zatem polegać jedynie na telefonie bezprzewodowym w przypadku ważnych połączeń (np. wypadków). Telefony alarmowe mogą nie być dostępne w każdej sieci, mogą też być blokowane przez inne uruchomione usługi sieciowe lub funkcje telefonu. Należy to sprawdzić w instrukcji telefonu i u lokalnego dostawcy usług.
Aby wybrać numer alarmowy, należy:
A) Jeżeli telefon jest wyłączony – włączyć go. Sprawdzić, czy sygnał jest dość silny. Niektóre sieci mogą wymagać, aby w telefonie była ważna karta SIM.
B) Wcisnąć odpowiednio wiele razy klawisz Odrzuć (np. żeby zakończyć rozmowę lub wyjść z menu), aby powrócić do ekranu głównego.
C) Wcisnąć numer alarmowy właściwy dla położenia użytkownika (np. 112 lub inny oficjalny numer alarmowy). Numery alarmowe mogą być różne dla różnych krajów.
D) Wcisnąć klawisz Połącz. Przy uruchomionych niektórych aplikacjach może zajść konieczność wyłączenia ich przed wykonaniem połączenia z numerem alarmowym.
Aby uzyskać więcej informacji, należy się skontaktować z lokalnym dostawcą usług komórkowych.
Podczas połączenia z numerem alarmowym należy podać jak najdokładniej wszystkie dane. Należy pamiętać, że telefon bezprzewodowy może być jedynym środkiem komunikacji w razie wypadku - nie należy więc kończyć rozmowy bez wyraźnego pozwolenia.
10. WŁASNOŚĆ INTELEKTUALNA.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi prawa autorskiego, a zwłaszcza z uaktualnioną ustawą “Ley Española de Propiedad Intelectual” zaakceptowaną przez “Real Decreto Legislativo 1/1996” dnia 12 kwietnia, w artykułach 1, 5.2, 8, 95 i pozostałych na ten temat, a także zgodnie z umowami międzynarodowymi, zwłaszcza z Konwencją berneńską oraz Konwencją genewską i dyrektywą Rady Wspólnot Europejskich z dnia 14 maja 1991 o ochronie praw autorskich i rozpowszechnianiu programów komputerowych. Firma Code Factory jest wyłącznym właścicielem praw dotyczących programów Mobile Speak, Mobile Magnifier, Mobile Accessibility, Mobile Daisy Player, Mobile Senior oraz Mobile Geo. Zakazuje się dokonywania modyfikacji, kopiowania i/lub dystrybucji w całości lub fragmentów niniejszych programów oraz jakichkolwiek ich składników bez zezwolenia ze strony firmy CODE FACTORY, S.L. Złamanie tego zakazu jest niezgodne z prawem i będzie karane na mocy prawa międzynarodowego.
Code Factory, Mobile Speak, Mobile Magnifier, Mobile Accessibility, Mobile Daisy Player, Mobile Senior, Orator oraz Mobile Geo są zarejestrowanymi znakami towarowymi.
Microsoft, Windows Mobile, Windows Phone, Windows Media oraz odpowiadające im loga są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation.
Symbian oraz logo Symbian są zarejestrowanymi znakami towarowymi Symbian Ltd.
11. CZAS OBOWIĄZYWANIA UMOWY ORAZ PRAWO DO ROZWIAZANIA UMOWY.
Jeżeli dowolne z postanowień niniejszej Umowy zostanie uznane za nieskuteczne, niniejsza Umowa ulegnie rozwiązaniu ze skutkiem natychmiastowym. Po rozwiązaniu umowy należy (i) zaprzestać użytkowania Oprogramowania oraz (ii) trwale usunąć lub zniszczyć wszystkie kopie Oprogramowania i Dokumentacji.
12. RÓŻNE
Aby produkty firmy Code Factory były w pełni funkcjonalne, wymagane jest, aby działały one w sieci komórkowej. Jeżeli urządzenie jest w trybie offline, lotu, nie działa w sieci komórkowej lub nie ma karty SIM (w telefonach GSM) przez więcej niż trzy dni, przestaną one działać, aczkolwiek telefon zachowa w pełni swoją funkcjonalność.
Niniejsza umowa stanowi pełną umowę dotyczącą tego oprogramowania pomiędzy stronami i jest nadrzędna w stosunku do wszystkich uprzednio zawartych umów.
Aby wprowadzić poprawki do niniejszej umowy, wymagany jest pisemny aneks zaakceptowany przez obie strony.
Zgoda na zakup oprogramowania przez użytkownika jest wyraźnie uzależniona od wyrażenia zgody na warunki określone w niniejszym dokumencie, a nie te zawarte w umowie sprzedaży.
Jeżeli jakiekolwiek postanowienie niniejszej umowy zostanie uznane za niewykonalne z jakiegokolwiek powodu, postanowienie takie powinno zostać zmienione tylko w zakresie niezbędnym do jego wykonania.
Dziękujemy za wybranie Mobile Speak i Mobile Magnifier. Mamy nadzieję, że eksplorowanie świata telefonów komórkowych przyniosło ci wiele radości i ukazało pełen potencjał wielofunkcyjnych smartphonów.
Więcej informacji na temat naszych produktów znajdziesz na stronie http://www.codefactory.es.
Aby uzyskać wsparcie dla naszych produktów lub zadać pytania dotyczące sprzedaży odwiedź naszą stronę: http://www.codefactory.cat/helpdesk/.
Założona w 1998 r., z główną siedzibą w Terrassa/Barcelona w Hiszpanii, Code Factory jest globalnym liderem w rozwoju produktów projektowanych po to, aby zmniejszać bariery w dostępie technologii mobilnej dla osób niedowidzących i niewidomych. Dziś, Code Factory jest liderem w branży programów udźwiękawiających, powiększających ekran oraz interfejsów brajlowskich dla szerokiej gamy popularnych telefonów komórkowych, włączając w to telefony z obsługą platformy Symbian, Windows Mobile oraz smartphony Blackberry.
Swój sukces firma Code Factory zawdzięcza świetnej obsłudze klientów oraz błyskawicznemu reagowaniu na ich potrzeby. Do naszych klientów należą takie firmy i organizacje jak ONCE, AT&T, Sprint, Vodafone, Telefónica, SFR, Bouygues Telecom, TMN oraz Telecom Italia. Nasi partnerzy umożliwiają nam zapewnianie świetnych syntezatorów mowy, w wielu językach, dla produktów Mobile Speak, a także włączenie obsługi dla dwudziestu bezprzewodowych urządzeń brajlowskich do naszego oprogramowania.